امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۲

پیشرفت ۷۵ درصدی سد «دیورش»

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان گفت: پس از سفر وزیر نیرو به گیلان احداث سد مخزنی دیورش سرعت گرفته و به پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی رسیده است.

به گزارش کاسپین وحید خرمی از پیشرفت ۷۵ درصدی سد دیورش رودبار خبر داد و گفت: هدف از احداث این سد تامین آب شرب شهرهای رستم آباد، رودبار، توتکابن، لوشان و منجیل است.

وی همچنین از تامین آب ۲۸ روستای شهرستان رودبار به میزان ۴۲.۵ میلیون مترمکعب و تامین آب مورد نیاز برای آبیاری ۶۷۰ هکتار از اراضی دره خرشک و اسطلخ جان به میزان حدود ۱۳.۵ میلیون مترمکعب خبر داد و بیان کرد: سد دیورش نیاز زیست محیطی پایین دست را نیز تامین می کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان ادامه داد: پس از سفر وزیر نیرو به گیلان و صدور دستورات لازم برای رفع برخی موانع موجود، احداث سد دیورش سرعت گرفته و به پیشرفت خوبی رسیده است.

خرمی با بیان اینکه مجموع کل تنظیم این سد به طور متوسط ۰۴ . ۱۳ میلیون مترمکعب در سال خواهد بود، عنوان کرد: سد مخزنی دیورش با طول تاج ۱۹۵ متر، عرض تاج ۶ متر و ارتفاع ۲۵ متر مشتمل بر یک تخلیه کننده تحتانی، آبگیر کشاورزی و شرب و همچنین سرریز آزاد از نوع پرتابی است.

وی اضافه کرد: سد دیورش در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر رشت و در سه کیلومتری شهر توتکابن بر روی رودخانه خرشک از سر شاخه های رودخانه سفیدرود در حال احداث است.


کد خبر: 24382

دیدگاهتان را بنویسید