امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۱

وقتی قیمت‌ها جای «هنرمند» پا روی سِن می‌گذارند

تحمیل تعرفه‌های غیرمعقول و دور از انتظار اجاره سالن‌های نمایش فعالان حوزه هنر گیلان را به شوک فرو برده، تصمیم نادرستی که اقتصاد و معیشت هنرمندان را تحت شعاع قرار داده است.

کاسپین – بهرام قربانپور: فرهنگ و هنر پیش نیاز، شاکله و بنیان یک جامعه هستند چه بسا بسیاری از فرهنگ‌ها، معارف انسانی و عرفانی، ارزش‌ها و هنجارها به وسیله فرهنگ و یا از زبان هنر در جامعه گسترش و نهادینه می‌شود.

تئاتر، فعالیت‌های نمایشی و موسیقی، فیلم، تله فیلم و بسیاری از فعالیت‌های هنری که هر کدام به اندازه خودش مخاطب و اثربخشی دارد؛ گاهی اوقات مفاهیم یک تئاتر چند دقیقه‌ای می‌تواند القاکننده و اثربخش تر از یک سخنرانی چند ساعته و کسل کننده باشد.

مخاطب نسل امروز و به طور کلی نسل جوان و نوجوان با پرده‌های سینما، صحنه‌های تئاتر و کنسرت‌های موسیقی ارتباط عمیق‌تر و راحت تری می‌گیرد تا یک سمینار، همایش و گردهمایی چند ساعته، پس از این رو می‌طلبد برنامه ریزی مسؤولان برای نهادینه کردن فرهنگ، ارزش‌ها و مفاهیم حول محور «هنر» باشد.

وقتی قیمت‌ها جای «هنرمند» پا روی سِن می‌گذارند

هنرمند و هزاران دغدغه

«هنر» در ادوار مختلف تاریخ همیشه مظلوم بوده و مورد بی مهری قرار گرفته است و هنرمندان واقعی هم در آتش این خرمن سوخته و خاکستر شدند اما هیچ گاه نا امید، سرشکسته و دلسرد نشده و با جدیت و صلابت به کار حرفه‌ای خود ادامه دادند.

این روزها خبر تحمیل و افزایش بی سابقه اجاره سالن نمایش برای اجرای فعالیت‌های هنری در گیلان حسابی سرو صدا کرده است و این مساله نه تنها داد هنرمندان و جامعه هنری را در آورده بلکه علاقه مندان به فعالیت‌های هنری هم در این خصوص واکنش نشان دادند.

افزایش غیر منتظره و چند برابری تعرفه‌های اجاره سالن‌ها و فضاهای هنری گیلان سبب ترک تدریجی هنرمندان و فعالان هنرهای نمایشی و گروه‌های موزیک در این استان شده است و تا جایی که اجرای بسیاری از هنرهای نمایشی و کنسرت‌های موسیقی در گیلان به حالت تعلیق در آمده و به زبانی منتقدانه تر هنر گیلان به کما رفته است.

حق اهالی هنر مطالبه گری شود

«مهدی یوسف زاده» یکی از فعالان هنری گیلان می‌گوید: افزایش سرسام آور هزینه‌ها در حوزه هنر موجب دلسردی هنرمندان شده است.

وی با تاکید بر لزوم حمایت همه جانبه متولیان فرهنگی از جامعه هنری افزود: مسؤولان و متولیان فرهنگی گیلان باید از حق هنرمندان دفاع کنند.

این هنرمند گیلانی با بیان اینکه استیفای حق اهالی هنر مطالبه گری شود، گفت: رسانه‌ها و خبرنگاران به مشکلات و چالش‌های جامعه هنری بپردازند.

یوسف زاده به تشریح ابعاد مختلف مطالبات هنرمندان گیلان پرداخت و بیان کرد: مطالبه هنرمندان در بخش‌های مختلف رسانه‌ای شود تا اثر بگذارد.

وقتی درب سالن نمایش با پول باز می‌شود

«مهرداد محب علی زاده» یکی دیگر از فعالان هنری گیلان با انتقاد از رفتار غیر حرفه‌ای متولیان فرهنگی استان در قبال مطالبات و چالش‌های هنرمندان اظهار کرد: اجاره سالن برای انجام فعالیت‌های هنری ساعتی ۲ میلیون تومان تعرفه شده که پرداخت این هزینه‌ها از توان گروه‌های هنری خارج است.

وی با بیان اینکه مسؤولان فرهنگی قبل از استفاده سالن وجه نقد را دریافت می‌کنند، افزود: دریافت مبلغ اجاره قبل از استفاده فضا و سالن نمایش یک نوع بی احترامی به جامعه هنری است.

این فعال هنری گیلان با بیان اینکه برای فیلمبرداری جشنواره فجر هم از گروه هنری هزینه سالن دریافت شد، گفت: قبل از فیلمبرداری هزینه اجاره سالن را از ما گرفتند و سپس درب سالن را روی عوامل تیم باز کردند.

انجمن نمایش گیلان غیر قانونی است

«رضا میر معنوی» کارگردان تئاتر و فعال هنری گیلان هم معتقد است تحول در تئاتر به جهت سلیقه محوری و اعمال نگاه شخصی به این مقوله صورت نگرفته است.

این فعال هنری گیلان با تاکید بر لزوم ساماندهی انجمن نمایش استان بیان کرد: انجمن نمایش باید با محوریت فعالان و دلسوزان این حوزه پا بگیرد و فعالیت کند.

میر معنوی با انتقاد از حالت انفعالی انجمن نمایش و اداره کل ارشاد گیلان در قبال تعرفه‌های سرسام آور اجاره بهای سالن‌ها اضافه کرد: مشکلات پیرامون هنرهای نمایشی و تئاتر باید توسط انجمن نمایش حل و فصل شود اما گویا این انجمن به حالت انفعالی رفته و هیچ امیدی بر آن نمی‌رود.

وی با بیان اینکه انجمن نمایش گیلان غیر قانونی است، افزود: بر مبنای اساسنامه هر فرد می‌تواند دو دوره به عنوان مسؤول انجمن انتخاب شود اما فرد مورد نظر ۱۰ دوره است که انتخاب شده است.

کارگردان تئاتر گیلان با بیان اینکه جامعه هنری استان درد مشترک دارند، گفت: اقتصاد هنر و تئاتر گیلان بر پایه ضرر و زیان بنا شده است و هیچ حمایتی از این افراد صورت نمی‌گیرد.

میر معنوی با تاکید بر لزوم تعامل و هم افزایی فعالان هنری گیلان بیان کرد: تعامل، همدلی و هم افزایی راهکار اصلی حل مساله است.

وی با بیان اینکه تئاتر و هنرهای نمایشی به سوی تعطیلی می‌رود، افزود: مسؤولان نظارتی و متولیان امر باید جلوی این اجحاف علیه هنر را بگیرند.

جشنواره‌های هنری گیلان از رونق افتاده است

«رضا حقی» یکی دیگر از فعالان هنری گیلان با انتقاد از حالت انفعالی متولیان فرهنگی استان اظهار کرد: مطالبات حوزه هنرهای نمایشی و تئاتر باید خوراک خبری رسانه‌ها تبدیل شود.

وی با بیان اینکه مدیرکل ارشاد باید دغدغه فرهنگی داشته باشد، افزود: متولیان فرهنگی باید برای حل مشکلات فرهنگ و جامعه هنری دنبال راهکار بوده و در این حوزه دغدغه مند باشد.

این فعال هنری گیلان با انتقاد از زیرساخت‌های ضعیف حوزه هنر در این استان بیان کرد: زیرساخت‌های فرهنگی و هنری گیلان باید تقویت شود و از طرفی دیگر فضاهای موجود باید رایگان در اختیار هنرمندان قرار گیرد.

حقی با اشاره به اینکه جشنواره‌های هنری و فرهنگی در گیلان از رونق افتاده است، گفت: زمانی در گیلان بیش از ۲۰ جشنواره هنری برگزار می‌شد اما اکنون همه آنها به فراموشی سپرده شده است.

این فعال هنری گیلان با اشاره به اینکه زیرساخت‌های هنری استان پاسخگوی نیاز هنرمندان نیست، افزود: بر اساس داده آماری و به نسبت جمعیت، رشت باید حدود ۳۰۰ سالن نمایش داشته باشد.

«مجید مژده‌ی» یکی دیگر از فعالان هنر گیلان می‌گوید: انجمن نمایش باید از حالت انفعالی خارج شود و به مشکلات گروه‌های نمایشی برسد.

وی با اشاره به بلاتکلیفی گروه‌های نمایشی برای تمرین و اجرا افزود: تعریف تعرفه‌های غیر معقول برای اجاره سالن منجر به بلاتکلیفی گروه‌های هنری شده است.

وقتی قیمت‌ها جای «هنرمند» پا روی سِن می‌گذارند

اقتصاد و معیشت هنرمندان گیلانی در خطر است

«محمد پورجعفری» کارگردان و فعال هنری گیلان با بیان اینکه برخی حرفه‌ها معاف از مالیات هستند، اظهار کرد: معافیت مالیاتی مطالبه به حق هنرمندان است.

وی با بیان اینکه اقتصاد و معیشت هنرمندان گیلانی در خطر است، افزود: تعطیلی سالن‌های نمایش و تئاتر معیشت و اقتصاد جامعه هنری را تحت شعاع قرار می‌دهد.

این فعال هنری گیلان با بیان اینکه صدای دادخواهی هنرمندان استان باید شنیده شود، گفت: مطالبه گری مشکلات و چالش‌های هنرمندان در بخش‌های مختلف مورد توجه قرار گیرد.

پورجعفری با بیان اینکه حل مشکلات هنرمندان به کارزار رسانه‌ای تبدیل شود، اضافه کرد: فریادهای خاموش و بی صدا برای مطالبه گری مسائل هنرمندان نتیجه نمی‌دهد.

ارشاد گیلان به جد پیگیر حل مساله است

«امیر حسین طاهری» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان که برای پیگیری و حل مساله پیش آمده برای فعالین هنرهای نمایشی و تئاتر استان به پایتخت رفته است  اظهار کرد: از طریق ملی و وزارت خانه دنبال حل مشکلات هنرمندان و فعالین هنرهای نمایشی گیلان هستم.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های هنری گیلان افزود: دنبال راهکار و روشی هستیم که رضایتمندی هنرمندان و جامعه هنری گیلان را به همراه داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به نشست‌های مختلف با مسؤولان کشوری پیرامون حل مساله پیش آمده برای فعالین هنرهای نمایشی بیان کرد: نگاه ارشاد گیلان حل مساله به نفع دو طرف است کما اینکه نمی‌توانیم از چارچوب‌های قانونی عدول کنیم.

طاهری با تاکید بر لزوم حمایت از جامعه هنری اضافه کرد: هنرمندان در بخش‌های مختلف سرمایه‌های ارزشمند جامعه هستند و حمایت از آنها در اولویت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد.

دستگاه‌های دولتی ملزم به اجرای قانون هستند

«فاطمه فروتن» سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به رویکرد این اداره کل و نیز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت و پشتیبانی از هنرمندان، اظهار کرد: اصحاب فرهنگ و هنر نقش بسزایی در تعالی جامعه دارند و حمایت از آنها، وظیفه ما و البته تمامی دستگاه‌های فرهنگی است.

وی با اشاره به غنای فرهنگی گیلان و سابقه دیرپای فعالیت‌های فرهنگی و هنری در این استان افزود: هیچ محدودیتی در برپایی رویدادهای فرهنگی و هنری در گیلان مطابق با ضوابط و مقررات قانونی وجود ندارد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز پشتیبانی از انجام این فعالیت‌ها را جزو وظایف ذاتی خود می‌داند.

سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی «شهروند» لاهیجان و همچنین سی و پنجمین جشنواره تئاتر گیلان و حضور پرشور و با نشاط هنرمندان در این دو رویداد هنری بیان کرد: با همت عالی هنرمندان برگزیده و نیز همیاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، شاهد حضور گروه‌های مختلف تئاتری استان در جشنواره‌های منطقه‌ای از جمله جشنواره تئاتر منطقه‌ای سهند تبریز بوده‌ایم که درخشش‌های قابل توجهی هم داشته‌اند.

فروتن با اشاره به برگزاری چهل و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و حضور هنرمندانی از تئاتر گیلان در این جشنواره اضافه کرد: این مهم، افتخاری برای همه مردم گیلان است که هنرمندان بالیده در استان، در جشنواره‌های ملی و بین المللی حضور یافته و می‌درخشند.

وی با اشاره به تکالیف قانونی که از سوی نهادهای نظارتی به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان خاطرنشان می‌شود، گفت: دستگاه‌های دولتی ملزم به اجرای قانون هستند با این وجود، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، از بدو انتصاب خود، پیگیری موضوع مرتبط به در اختیار قرار دادن سالن‌های این اداره کل به گروه‌های فرهنگی و هنری را در دستور کار داشته و نشست‌های متعددی با مسؤولان دستگاه‌های نظارتی برگزار کرده است.

فروتن ابراز امیدواری کرد که با شکیبایی بیش از پیش اهالی شریف فرهنگ و هنر استان، شاهد رفع دغدغه‌های هنرمندان خواهیم بود.


کد خبر: 24111

دیدگاهتان را بنویسید