امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

سرانه «کتابخانه ای» گیلان به یک متر نمی رسد!

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به کمبود سرانه فضای مطالعه در استان گفت: سرانه فضای مطالعه گیلان کمتر از یک متر است.

به گزارش کاسپین یاسر تقوی  در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خمام اظهار کرد: فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و پرداختن به موضوع مهم ترویج خواندن تنها راه برون رفت از مشکلات متعدد و معضلات اجتماعی به شمار می‌رود.

تقوی با بیان اینکه ما باید برای رشد فکری به کتاب مراجعه کنیم، افزود: همه مسیرهای رشد و توسعه از فرهنگ مطالعه می‌گذرد لذا توجه بیش از پیش به این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه برای انجام اقدامات مؤثر در مقوله‌های مختلف اگر آگاهی مردم و جامعه را با فرهنگ سازی افزایش ندهیم آن اقدام تأثیری نخواهد داشت، گفت: پیشرفت جوامع به واسطه توجه به امر کتاب و کتابخوانی مسیر شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان همچنین کتاب و کتابخوانی را محور رشد انسان برشمرد و تصریح کرد: همه کسانی که مسؤولیتی در کشور و در مناسب متعدد دارند به واسطه مطالعه کتاب به این جایگاه رسیده‌اند و در نتیجه مدیون کتاب هستند.

خمام مستعد در ایجاد فضای جدید کتابخانه ای است

وی شهرستان خمام را مستعد ایجاد فضاهای جدید کتابخانه ای در مناطق مختلف شهری و روستایی عنوان کرد و ادامه داد: ظرفیت‌های فراوان این شهرستان به واسطه حضور چهره‌های اثرگذار است.

تقوی با اشاره به کمبود سرانه فضای مطالعه در گیلان در مقایسه با استاندارد ملی و جهانی در گیلان را از مهمترین مشکلات در حوزه کتاب دانست و گفت: این سرانه امروز در گیلان کمتر از یک متر به ازای ۱۰۰ است در حالی که باید ۸ متر به ازای ۱۰۰ نفر باشد.

وی ایجاد کتابخانه های عمومی، راه اندازی کتابخانه عمومی سیار در مناطق روستایی و فاقد کتابخانه را از راهکارهای رفع این کمبودها توصیف کرد و افزود: آمادگی مجموعه نهاد کتابخانه های عمومی برای تأمین تجهیزات، منابع و نیروی کتابدار این کتابخانه ها در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود.


کد خبر: 23810

دیدگاهتان را بنویسید