امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
کاسپین گزارش می دهد:

سبک زندگی اسلامی بر گرفته از فرهنگ «غدیر» است/اثرگذاری هنر و رسانه در انتقال مفاهیم اسلامی

کاسپین - برای تبلیغ شعائر دینی، نهادینه شدن معرفت الهی و فرهنگ «غدیر»، نیاز است متناسب با شرایط جامعه ابزار و قالب‌ها تغییر کند.

آژانس خبری کاسپین – بهرام قربانپور: «غدیر» ماجرای قشنگ تاریخی که تحولی عظیم در اندیشه، افکار و عقاید بشری ایجاد کرده است؛ تحولی که زمان و مکان نمی‌شناسد و این مدار ولایت پذیری تا زمان حذف جهالت و نقصان ادامه دارد. اهمیت «غدیر» همین اندازه بس که پیامبر (ص) فرمودند: (روز غدیر خم برترین عیدهای امت من است و آن روزی است که خداوند در آن روز دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را به عنوان دین برای آنان پسندید.

جشنی متفاوت به مناسبت «عید غدیر خم»

ظهر تند تابستان در همین حوالی در تالار مرکزی (رشت) همایش بزرگی به همت مجتمع فرهنگی و آموزشی گوهرشاد با محوریت «عید غدیر خم» بر پا شده است. همایش آئینی «عید غدیر خم» با قرائت قرآن و سرود ملی شکل رسمی به خود گرفت.
اجرای مولودی خوانی ذاکر با اخلاص اهل بیت در وصف حضرت علی علیه السلام شور و شعف خاصی به این همایش داد تا جایی که سالن با دست، سوت و جیغ و هورا به وجد آمد و اجرای گروه سرود با محتوای «غدیر»، پازل خالی این شور و شعف را تکمیل کرد.

لزوم تغییر نگرش ابزاری تبلیغ دین

مؤمن، رسانه و مُبَلغ دین است

«حجت الاسلام سعید مهدوی» مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان معتقد است؛ «غدیر» سنگ بنای ولایت پذیری و عبودیت و تحقق رسالت پیامبر (ص) است.

وی با اشاره به ابعاد معرفتی و الهی «غدیر» افزود: «غدیر» پیام آور ولایت، معرفت و بندگی الهی است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با تاکید بر لزوم توجه به تبلیغ دین بیان کرد: تبلیغ دین رسالت مهم مؤمن است همان رسالتی که پیامبر اکرم (ص) به آن توجه و تاکید داشت.

مهدوی با بیان اینکه مؤمن رسانه و مُبَلغ دین است، گفت: تبلیغ، بسط و گسترش دین اسلام در ابعاد مختلف باید در اولویت مؤمنین باشد.

وی با اشاره به اهمیت جهاد تبیین و لزوم توجه مؤمنین این مقوله افزود: مؤمنان در راستای غنا بخشی به فرهنگ دینی و اسلامی باید پیش قراولان جهاد تبیین باشند.

لزوم تغییر نگرش ابزاری تبلیغ دین

شگفتانه جذاب گوهرشاد

اجرای نمایش تئاتر و نقاله خوانی با موضوعیت «غدیر»، شگفتانه دیگر این همایش بود با کنار رفتن پرده صحنه، مردم را به هیجان و سکوت وا داشت، سکوتی معنادار که همه را به تماشای این نمایش تئاتر پر محتوا و مفهوم دعوت می‌کرد.

تصویرسازی کعبه و طواف زائرین و بازیگر ابلیسی که تلاش می‌کرد انحرافات ذهنی و فکری در بین مردم و زائرین ایجاد کند اما هر بار با شکست مفتضحانه ای روبرو می‌شد؛ کمی جلوتر که رفتیم در اواسط این نمایش مهیج، داستان تولد حضرت علی علیه السلام در کعبه با ایفای نقش بازیگران به تصویر در آمد، هیجان و سکوت همچنان در سالن حکمت فرما است.

از نقاله خوانی و تئاتر مولود کعبه که گذشتیم نوبت به اجرای واقعه غدیر رسید، زمانی که پیامبر (ص) دست علی (ع) را به عنوان جانشین، ولی و وصی خویش انتخاب کرد و اما این پایان ماجرای «گوهرشاد» نبود، حضور یک زوج به همراه عاقد روی صحنه و ایراد خطبه محرمیت و ازدواج، سکوت معنادار سالن را شکست و حالا دیگر حاضرین به احترام و برای خوشبختی این زوج از صمیم قلب کف می‌زدند و شور و شوق عجیبی در این فضا حاکم بود و آن ابلیس (بازیگری) که همچنان در حال تلاش برای گمراهی مردم بود با ناامیدی صحنه را ترک کرد و این نمایش آئینی با به خانه بخت رفتن این زوج به پایان رسید.

اثرگذاری هنر و رسانه در انتقال فرهنگ «غدیر»

«مینا مهدوی» از متولیان مجتمع فرهنگی و آموزشی گوهرشاد که نقش محوری در اجرای این همایش داشته می‌گوید: فرهنگ «غدیر» باید نسل به نسل در قالب‌های مختلف انتقال یابد.

وی با اشاره به اهمیت انتقال مفاهیم «غدیر» در قالب‌های فرهنگی و هنری افزود: نمایش تئاتر و نقاله خوانی در سرعت بخشی انتقال فرهنگ‌ها بسیار اثربخش است.

این فعال فرهنگی با اشاره به جزئیات نمایش آئینی گوهرشاد بیان کرد: در این نمایش مناقب امیرالمؤمنین (ع) در مکاشفه شخصی که نصف بدنش بواسطه نفرین پدرش از فلج شده بود که با حضور در کعبه بواسطه پیامبر (ص) و امام علی علیه السلام جسم نیمه فلجش شفا پیدا می‌کند، می‌پردازد.

مهدوی ادامه داد: در این نمایش آئینی تلاش کردیم فضائل امیرالمؤمنین (ع) را با زبان حس و بدن به تصویر بکشیم.

وی با بیان اینکه حقایق امیرالمؤمنین (ع) پوشاندنی نیست، افزود: ترک برداشتن کعبه در زمان ولادت امام علی علیه السلام بعد از گذشت سال‌ها همچنان به عنوان حقیقتی کتمان نشدنی در خانه خدا اتفاق می‌افتد.

این فعال فرهنگی و هنری با اشاره به اثرگذاری هنر و رسانه در انتقال مفاهیم بیان کرد: فرهنگ «غدیر» باید با شیوه‌های نوین به نسل جوان منتقل شود تا باورپذیر و اثرگذار باشد.

مهدوی با اشاره به گستردگی مفاهیم «غدیر» و مناقب امیرالمؤمنین (ع)، اضافه کرد: مناقب امیرالمؤمنین (ع) دارای محتوای فاخر و زنده‌ای است که اگر هر سال هم به آن پرداخته شود تکراری نخواهد بود.

لزوم تغییر نگرش ابزاری تبلیغ دین

«غدیر» متعلق به بشریت است

«مرضیه مهرافزا» متخصص زنان و زایمان که ریاست هیئت مدیره یکی از بیمارستان‌های رشت را هم بر عهده دارد، می‌گوید: «غدیر» متعلق به بشریت است و به یک قوم، اندیشه و تفکر اختصاص ندارد.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه ولایت افزود: جامعه بدون ولایت و امام، مدام در تیررس ضربه‌های مهلک شیطانی قرار دارد.

عضو هیئت مدیره مجتمع فرهنگی و آموزشی گوهرشاد با بیان اینکه دشمن از جهل و نادانی افراد بازار اقتصادی راه انداخته اند، گفت: تلاش دشمن برای گمراهی و ضلالت بشر در راستای تأمین منافع مالی و اقتصادی است.

مهرافزا با بیان اینکه ایجاد نیازهای کاذب در مردم هدف اصلی دشمن است، اضافه کرد: ترویج سبک زندگی مصرف گرا از سوی دشمن برای بازارگرمی و منفعت طلبی است.

وی با بیان اینکه سبک زندگی اسلامی بر گرفته از فرهنگ «غدیر» است، افزود: فرهنگ و سبک زندگی «غدیر» نسخه نجات بخش بشر برای زندگی سعادتمند و الهی محور است.

این فعال فرهنگی و اجتماعی، «غدیر» را فرهنگ درس آموز دانست و بیان کرد: درس آموزی از فرهنگ «غدیر» به همه انسان‌های روی زمین توصیه شده است و این روز و عید فقط مختص به مؤمنین نیست.

مهرافزا با بیان اینکه تمام بشر مخاطب «غدیر» هستند، گفت: «غدیر» مقدمه رسیدن به ظهور منجی عالم بشریت و گسترش عدل و عدالت است.

به نظر می‌رسد برای تبلیغ دین و نهادینه شدن معرفت الهی و فرهنگ «غدیر»، نیاز است متناسب با شرایط جامعه ابزارها و قالب‌ها تغییر کند، دیگر امروز نمی‌توان به مثال یک قرن پیش با خطابه و سخنرانی به ترویج و تبلیغ دین پرداخت و ارزش‌ها را نهادینه کرد بلکه باید به دامان هنر و رسانه چنگ زد و با ادبیات هنر و رسانه به تبلیغ و ترویج دین و ارزش‌های دینی پرداخت، کاری که برخی متولیان فرهنگی از آن غافل هستند و همین موضوع سبب شده تا در کنار دریای عظیمی محتوای رسانه‌ای و مفاهیم دینی، قافیه را در جنگ نرم دشمن ببازیم.


کد خبر: 16118

دیدگاهتان را بنویسید