امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۳

ارتفاعات گیلان میزبان خانواده پلنگ ایرانی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان از تصویر برداری یک قلاده پلنگ ماده بهمراه توله اش در ارتفاعات برفی منطقه شکار ممنوع اشکورات رودسر واقع در شرق استان خبر داد.

به گزارش کاسپین حمزه عشوری گفت: بعد از ماهها پیگیری و تلاش و زحمات شبانه روزی محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست پاسگاه محیط بانی اشکورات رودسر ،از یک قلاده پلنگ ماده بهمراه توله اش تصویر برداری شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان تصریح کرد: این برای چندمین بار است که از پلنگ و سایر گونه های جانوری ارزشمند در این منطقه تصویربرداری شده است.

وی افزود: سخت کوشی محیط بانان منطقه شکار ممنوع اشکورات موجب برقراری امنیت بالا و احساس آرامش در حیات وحش این منطقه شده است.
عشوری همراهی همه دوستداران حیات وحش و اهالی بومی مناطق چهارگانه را در حفظ گونه های ارزشمند ضروری دانست و خواهان پویشی در بین همه مردم به عنوان ««من یک حافظ محیط زیست و پاسدار حفظ تنوع زیستی کشورم هستم»»را خواستار شد.
پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می‌شود و در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.
شهرستان رودسر با دارا بودن مناطق بکر و با غنای بسیار ستودنی و ۲۱هزار هکتار جنگل و جلگه و مرتع به عنوان منطقه حفاظت شده و ۴۱هزار هکتار منطقه شکار ممنوع و یک اثر طبیعی ملی چشمه دمکش چون نگینی درشرقی ترین نقطه استان گیلان می درخشد.


کد خبر: 26514

دیدگاهتان را بنویسید