امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

گیلان در سال گذشته ۵۹ بار لرزید

 رئیس مرکز لرزه نگاری گیلان، با بیان اینکه تعداد ۵۹ زمین لرزه در سال گذشته به ثبت رسیده است، گفت: تالش، رودبار و آستارا به ترتیب دارای بیشترین فراوانی زمین لرزه بودند.

به گطارش کاسپین احمد شکرزاده  با بیان اینکه مرکز لرزه نگاری استان گیلان در سال گذشته تعداد ۵۹ زمین لرزه را به ثبت رسانده است، اظهار کرد: بزرگترین زمین لرزه ۲۳ آذرماه در لوندویل با بزرگی ۴.۵ ریشتر تعیین محل شده است.

وی شهرستان تالش را با ثبت ۲۱ زمین لرزه، لرزه خیزترین منطقه استان دانست و افزود: رودبار با ۱۲ زمین لرزه، آستارا با ۹ زمین لرزه، رضوانشهر با ۶ زمین لرزه و رودسر با سه زمین لرزه به ترتیب بیشترین فراوانی را در ثبت زمین لرزه داشته‌اند. همچنین در هر کدام از شهرستان‌های بندرانزلی و ماسال دو زمین زلزله و در شهرستان‌های آستانه اشرفیه، سیاهکل، شفت و فومن یک زمین لرزه به ثبت رسیده است.

رئیس مرکز لرزه نگاری گیلان تصریح کرد: طی مدت مذکور پنج مورد زمین لرزه را با بزرگی یک تا ۱.۹ ریشتر، ۴۴ مورد را با بزرگی دو تا ۲.۹ ریشتر، هشت مورد را با بزرگی سه تا ۳.۹ ریشتر و دو مورد را با بزرگی بین چهار تا ۴.۹ ریشتر ثبت کردیم.

شکرزاده از افزایش وقوع زمین لرزه‌های با بزرگی دو تا سه ریشتر نسبت به سال قبل تر خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر چهار ایستگاه لرزه نگاری در لاهیجان، رودبار، رضوانشهر و آستارا فعال است.

وی با اشاره به نیاز استان گیلان به چهار ایستگاه لرزه نگاری جدید در شهرستان‌های رودسر، فومن، شفت و تالش، متذکر شد: با توجه به وجود گسل‌های متعدد در استان گیلان از جمله رودبار، آستارا، لاهیجان، خزر و ماسوله، بهتر است که در مجموع، ایستگاه‌های لرزه‌نگاری استان را به هشت ایستگاه فعال برسانیم.


کد خبر: 26268

دیدگاهتان را بنویسید