امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

کشف سازه عجیب در قلعه رودخان فومن

اختصاصی کاسپین - مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از کشف سازه عجیب در قلعه رودخان فومن خبر داد و گفت: دهانه این سازه حدود ۶ متر مربع و عمق بخش مشخص آن ۴ متر است.

ولی جهانی در گفتگو با خبرنگار کاسپین، اظهار کرد: قلعه رودخان یکی از عجایب ارزشمند است که راز های نهفته و پنهان زیادی را در دل خود جای داده این قلعه شگفت انگیز در ۲۰ کیلومتری شهر فومن بر روی یال کوه قرار گرفته است.
وی با اشاره به عجایب شگفت انگیز و رمزآلود قلعه رودخان فومن، افزود: بررسی های پیمایشی که در گذشته انجام شده در دو سمت شرقی و غربی بر یال کوها نگهبانانی برای حفاظت این قلعه گمارده بودند بررسی های پیمایشی و عملیات حفاری که در این قلعه حیرت انگیز انجام شد هنوز قبرستان قلعه مشخص نشده و باستان شناسان در صدد هستند که راز های پنهان این قلعه ریبا را مشخص کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان از کشف سازه عجیب در قلعه رودخان فومن خبر داد و اضافه کرد: در طی بررسی هایی که پژوهشگران پایگاه قلعه رودخان از محدوده اطراف قلعه داشتند یک سازه عجیب کاملا مخفی که دارای پوشش ساروجی و در زیر درختان مخفی بوده را کشف کردند.
جهانی ادامه داد: این سازه عجیب بی ارتباط با قلعه رودخان نبوده و آنچه مشخص است به نظر می رسد احتمالا این سازه می بایست جایگاه اختصاصی یکی از نیروهای زبده مربوط به فرمانروایی قلعه بوده باشد‌.
وی با اشاره به جزئیات بیشتر سازه کشف شده در قلعه رودخان، افزود: نقش این سازه و نکهبانی که در داخل آن حضور داشت ارتباط تنگاتنگی با قلعه داشته و اخبار را به روز رصد می کرده و هرگونه هجوم دشمنان به قلعه را اطلاع رسانی می کرد و با توجه به ویژگی هایی که این سازه دارد این احتمال وجود دارد که سازه بزرگتر بوده و آثار ملات آهک و خاک دستی در کف این سازه بنظر دستکند مشهود است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با بیان اینکه دهانه این سازه حدود ۶ متر مربع و عمق بخش مشخص آن ۴ متر است، گفت: به احتمال قوی این سازه بخشی از تونل یا راه ورودی به قلعه یا غاری طبیعی در نزدیکی این بنای تاریخی باشد که نظریه دقیق این کشف پس از بررسی های بیشتر و دقیق باستان شناسی اعلام می شود.


کد خبر: 21516

دیدگاهتان را بنویسید