امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۳

چشم و امید گاومیش ها به «تالاب» انزلی

آژانس خبری کاسپین - گاومیش دار انزلی گفت: حال تالاب انزلی تاثیر مستقیم بر جمعیت و اقتصاد گاومیش داری دارد.

به گزارش کاسپین، اسماعیل باغبان خمامی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۲۰ راس گاومیش دارم، اظهار کرد: بیش از ۶۰ سال است که به گاومیش داری مشغول هستم و از کودکی این کار را آموخته ام.

وی افزود: ۵۰ راس از گاومیش هایم باردار هستند و به زودی جمعیتشان به ۱۷۰ راس می رسد.

باغبان با اشاره به اینکه گاومیش به دام هزاره سوم مشهور است و با وجود چربی بالای شیر گاومیش، گوشت این دام از چربی بسیار پایینی برخوردار است، ادامه داد: استقبال مردم از خرید گوشت، شیر و سایر محصولات لبنی گاومیش بسیار خوب است و محصولات گوشتی و دامی علاوه بر شهرستان انزلی به دیگر شهرستان های استان صادر می شود.

وی ادامه داد: برای اینکه گاومیش داری توسعه یابد، لازم است بستر مفید تالاب حفظ شود و یکی از نگرانی های من در حال حاضر افزایش ورود رسوبات به تالاب انزلی است زیرا حال بد تالاب علاوه بر اینکه موجب رنج طبیعت دوستان انزلی می شود، بر اقتصاد و جمعیت گاومیش داری نیز تاثیر مستیقم می گذارد.

وی گفت: با توجه به گرانی نهاده ها در حال جاضر چراگاه های تالاب انزلی پشتیبانی خوب برای گاومیش داران است. با انباشت رسوبات و کم عمق شدن آب تالاب به چراگاه ها نیز آسیب وارد خواهد شد.

باغبان خمامی تصریح کرد: بهبود وضعیت محیط زیستی تالاب انزلی از آرزوهای گاومیش داران و سایر ذینفعان حاشیه تالاب است و لازم است تدابیر ویژه ای از سوی مسئولین استانی و کشوری برای خوب شدن حال تالاب انزلی اندیشیده شود.


کد خبر: 16096

دیدگاهتان را بنویسید