امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۶

پرسه گله خرس ها در جنگل های گیلان

آژانس خبری کاسپین - مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از مشاهده تصاویر بسیار ارزشمند یک قلاده خرس قهوه‌ای ماده به همراه دو توله در ارتفاعات جنگلی شهرستان املش واقع در شرق استان خبر داد.

به گزارش کاسپین حمزه عشوری اطهار کرد: تصاویر یادشده توسط محیط بانان پرتلاش این شهرستان ثبت و ضبط شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان یادآور شد: زیست بوم منحصر به فرد و تنوع گیاهی در این استان، بهترین شرایط را برای زیست گونه‌های جانوری نظیر پلنگ، مرال ، خرس قهوه‌ای و سایر جانداران فراهم کرده است.
عشوری با اشاره به اینکه خرس‌ها پستانداران بزرگ جثه‌ای هستند که در زمره گونه‌های حمایت شده سازمان حفاظت محیط‌ زیست و فهرست سرخ IUCN ( گونه های در خطر انقراض) قرار دارند، بیان کرد: خرس‌ها در زیستگاه‌های خود تراکم پائینی دارند و خطرات متعددی آن‌ها را تهدید می‌کند؛ لذا حفاظت از آن‌ها یکی از اولویت‌های اساسی در برنامه‌های مدیریتی و حفاظتی در کشور به شمار می‌روند.
وی افزود: اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان در راستای حفاظت و مدیریت گونه‌های در خطر انقراض، اقدام به هوشمندسازی مناطق، پایش و آموزش جوامع محلی در سطح این زیستگاه‌ها نموده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: از جمله اقدامات حمایتی به منظور برنامه‌ریزی آینده، شناسایی زیستگاه‌های مستعد استان است که خوشبختانه در این زمینه با نصب دوربین‌های تله‌ای موفق به ثبت تصاویر مهمی از این گونه ارزشمند شده است.
عشوری یادآور شد: زیستگاه‌های شناسایی شده در اولویت‌ برنامه‌های حفاظتی، آموزشی و حمایتی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان قرار خواهد گرفت.


کد خبر: 21437

دیدگاهتان را بنویسید