امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

پرسه «مرال ها» در جنگل های هیرکانی جنوب گیلان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: جلوه‌های ویژه‌ای از رخ نمایی مرال قرمز ایرانی در لنز دوربین تله‌ای حافظان طبیعت در ارتفاعات جنگلی شهرستان رودبار به ثبت رسید.

به گزارش کاسپین حمزه عشوری با اشاره به ثبت جلوه زیبایی مرال در ارتفاعات رودبار، اظهار کرد: تصاویر زیبا و ارزشمندی از یک راس گوزن قرمز (مرال) نر در ارتفاعات جنگلی شهرستان رودبار توسط یک کارگروه زبده از تشکل‌های مردمی حافظان هیرکانی حسین آقایی و مهرداد بخشی‌پور با همراهی یکی از محیط‌بانان حفاظت محیط زیست گیلان به ثبت رسیده است.

 

وی با بیان اینکه جنگل‌های هیرکانی گیلان از عرصه‌های طبیعی و بی‌نظیری است که هنوز می‌توان غرش پلنگ ایرانی و بانگ گوزن قرمز (مرال) را در آن شنید، افزود: آموزش جوامع محلی، برخورد قاطع با شکارچیان غیرمجاز و تعامل با جوامع بومی و محلی و تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان سبب شده تا امنیت در زیستگاه برای این گونه‌های حیات وحش تامین شود و مشاهده و تصویربرداری از گونه‌های ارزشمند هم نشان از این امنیت دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: مشاهده گونه‌های ارزشمند همچون مرال، پلنگ و خرس قهوه‌ای در این استان نشان از این دارد که زیستگاه‌ها برای این حیوانات امن است.

 

عشوری گفت: مرال یا گوزن قرمز که به آن «گاوکوهی» نیز گفته می‌شود، از گونه‌های باشکوه جنگل‌های پهن برگ هیرکانی شمال ایران بوده و یکی از نمادهای تنوع زیستی جنگل‌های هیرکانی و از گونه‌های حمایت شده در زیستگاه‌های استان گیلان است.


کد خبر: 27380

دیدگاهتان را بنویسید