امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۳

پرداخت ماهیانه ۱,۲۰۰ میلیارد تومان مستمری در گیلان

آژانس خبری کاسپین- سرپرست تأمین اجتماعی گیلان از پرداخت ماهیانه ۱,۲۰۰ میلیارد تومان مستمری در استان گفت: خدمات تأمین اجتماعی در بخش‌های مختلف هوشمندسازی شده است.

به گزارش  خبرنگار کاسپین، کیوان مرتضویدر نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران با گرامیداشت هفته تأمین اجتماعی، اظهار کرد: تأمین اجتماعی یکی از پرسابقه ترین مجموعه‌های بیمه گر است که نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش قرار داده است.

وی با اشاره به سهم ۵۲ درصدی جمعیت تحت پوشش گیلان، افزود: گیلان از لحاظ کارگری و کارفرمایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سرپرست تأمین اجتماعی گیلان با اشاره به ماهیت و رویکرد اقتصادی و اجتماعی سازمان بیان کرد: تأمین اجتماعی بواسطه خدماتی که ارائه می‌دهد در بسیاری از شاخص‌ها و مؤلفه‌های توسعه‌ای نقش آفرین است.

مرتضوی ادامه داد: ایجاد امنیت اقتصادی و اجتماعی، بسترسازی برای تحقق عدالت اجتماعی، تأثیرگذاری در معیشت بخش قابل توجهی از جمعیت جامعه و ایجاد آرامش تنها بخشی از اثرات مثبت سازمان تأمین اجتماعی است.

تحت پوشش ۴۷۳ هزار نفر در گیلان

وی از تحت پوشش ۴۷۳ هزار نفر در گیلان خبر داد و افزود: از این تعداد ۵۶ درصد بیمه شدگان اجباری، ۲۷ درصد بیمه شدگان خاص تشکیل می‌دهند.

سرپرست تأمین اجتماعی گیلان از تحت پوشش ۴۶ هزار نفر در قالب طرح فراگیر بیمه خانواده ایرانی در استان خبر داد و ضاله کرد: ۲۷ هزار نفر کارگر ساختمانی، ۲۷ هزار نفر راننده، و ۶۵۰۰ نفر قالیباف در گیلان بیمه شده تأمین اجتماعی هستند.

مرتضوی از وجود ۶۷۰۰ نفر مقرری بگیر بیمه بیکاری در گیلان خبر داد و بیان کرد: ماهیانه ۵۰ میلیارد تومان فقط برای مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به داده آماری ۱۸۰ هزار نفر مستمری بگیر در گیلان افزود: از این تعداد ۱۱۴ هزار نفر بازنشسته، ۵۹ هزار نفر بازمانده و ۷۲۰۰ نفر از کارافتاده هستند که ماهیانه برای این افراد ۱,۲۰۰ میلیارد تومان مستمری پرداخت می‌شود.

سرپرست تأمین اجتماعی گیلان با اشاره به نا ترازی در بخش تعهدات و منابع مالی این سازمان، بیان کرد: برای ۱,۵۵۰ میلیارد تومان تعهدات ماهیانه فقط ۹۰۰ میلیارد تومان منابع داریم و در این میان ۶۵۰ میلیارد تومان در ماه با کسری مواجه هستیم.

مرتضوی با اشاره به اینکه گیلان سالمندترین استان کشور است، گفت: گرایش سالمندی و تعطیلی کارخانجات در گیلان سبب شده تا سرانه نسبت پشتیبانی تعداد بیمه شده و مستمری بگیر متفاوت باشد.

وی تصریح کرد: حیات تأمین اجتماعی به پویایی اقتصادی و اشتعال وابسته است.

سرپرست تأمین اجتماعی گیلان با اشاره به تعهدات بلندمدت و کوتاه مدت این سازمان در بخش‌های مختلف، بیان کرد: در سال گذشته بیش از ۲ هزار ۴۰۰ فقره کمک هزینه ازدواج در قالب تعهدات کوتاه مدت پرداخت شده است.

پرداخت ۱۲۳ میلیارد تومان تعهدات کوتاه مدت در گیلان

مرتضوی از پرداخت ۱۲۳ میلیارد تومان تعهدات کوتاه مدت در گیلان خبر داد و اضافه کرد: این رقم برای هزینه‌های کفن و دفن، غرامت ایام بارداری و کمک هزینه ازدواج و سفر زیارتی پرداخت شده است.

وی از بدهی ۷۸ هزار واحد تولیدی، صنعتی، صنفی و خدماتی به تأمین اجتماعی خبر داد و افزود: ۴۱ هزار کارگاه تولیدی در استان فعال هستند و از این تعداد بیش از ۳۰ هزار کارگاه، کمتر از ۵ بیمه شده دارند.

سرپرست تأمین اجتماعی گیلان با بیان اینکه ۸۰۰ واحد صنعتی بیش از ۵۰ نفر بیمه شده دارند، گفت: بالغ بر ۴۰ درصد کارگاه‌ها تنها یک نفر بیمه شده دارد.

مرتضوی از بدهی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی واحدهای تولیدی، صنعتی، صنفی و خدماتی به تأمین اجتماعی خبر داد و بیان کرد: اجرای قانون بخشودگی جرایم از ۱۵ خرداد شروع شده به مدت سه ماه ادامه دارد.

وی با اشاره به جزئیات بخشودگی جرایم بیمه‌ای، افزود: پرداخت بیمه در تقسیط ۱۲ ماهه مشمول ۱۰۰ درصد، تقسیط ۱۸ ماهه ۸۵ درصد، ۲۴ ماهه ۷۵ درصد و ۳۶ ماهه ۵۰ درصد بخشودگی جرایم می‌شود.

سرپرست تأمین اجتماعی گیلان با بیان اینکه ۸۰۰ کارگاه تولیدی از طرح بخشودگی جرایم استفاده کردند، گفت: طرح بخشودگی جرایم در راستای رونق تولید و جان بخشی به واحدهای تولیدی بوده است.

مرتضوی از هوشمندسازی خدمات در حوزه تأمین اجتماعی خبر داد و بیان کرد: این اقدام سازمان ضمن کاستن وقت و هزینه افراد، رضایتمندی عمومی خوبی را به همراه داشته است.

پرداخت ۸۴۰۰ فقره وام ۱۲ میلیونی به بازنشستگان

وی با تاکید بر لزوم چابک سازی فرآیندها و بخش نامه‌ها در تأمین اجتماعی، افزود: تجمیع بخش نامه‌ها و چابک سازی فرایند کار و خدمات در تأمین اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

سرپرست تأمین اجتماعی گیلان از پرداخت ۸۴۰۰ فقره وام ۱۲ میلیونی به بازنشستگان خبر داد و اضافه کرد: سال جاری این رقم از ۱۲ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان رسید.

مرتضوی از اعزام حدود ۲ هزار بازنشسته به سفر زیارتی مشهد مقدس خبر داد و بیان کرد: این تعداد افراد در سال گذشته در قالب ۱۹ کاروان به شهر مقدس مشهد اعزام شدند.


کد خبر: 16216

دیدگاهتان را بنویسید