امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

نشاء ۷۰ هزار هکتاری شالیزارهای گیلان

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: شالیکاران گیلانی با استفاده از آب‌های سطحی و سنتی تاکنون ۳۰ درصد از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را نشاء کرده‌اند

به گزارش کاسپین صالح محمدی با بیان اینکه شالیکاران گیلانی تاکنون ۱۹۳ هزار هکتار از شالیزارهای خود، معادل ۸۱ درصد را شخم زده اند، اظهار کرد: کشاورزان با استفاده از بارش‌ها ۷۰ هزار هکتار از مزارع خود را نشاء کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه آب پشت سد سپیدرود طی روزهای گذشته در کانال‌ها و نهرهای کشاورزی رها شده است، تصریح کرد: از ۱۷ اردیبهشت شاهد رهاسازی سد بودیم و لذا شالیکاران باید براساس تقویم زراعی اقدام کنند و به کشت و کار خود سرعت دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه تاکنون ۲۱۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان معادل ۹۰ درصد خزانه گیری شده است، گفت: گیلان ۳۰۰ هزار شالیکار دارد و سالانه حدود ۷۰۰ هزار تن برنج سفید تولید می‌کند.

محمدی میزان بارش‌های ۴۸ سعت گذشته را فراتر از انتظار دانست و تاکید کرد: این بارش‌ها به عبور از تنش آبی سال زراعی جاری کمک می کند؛ البته از تجربه دو سال گذشته نیز برای مدیریت منابع آبی استان بهره خواهیم گرفت.

وی از کشاورزان خواست خروجی مزارع را باز کند تا نشاهای تازه از این بارش‌ها خسارت نبیند و یادآور شد: کشاورزان از فرصت موجود استفاده کنند و شخم اولیه را با شتاب انجام دهند؛ ناوگان مکانیزاسیون استان آماده کمک به شالیکارام از انجام شخم و نشاء است


کد خبر: 27765

دیدگاهتان را بنویسید