امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۸

مطالبات چایکاران به ۲ درصد هم نمی رسد!

رئیس سازمان چای کشور  با بیان اینکه بیشتر کارخانجات ضمن خرید نقدی، مطالبات چایکاران گیلان و مازندران را به موقع پرداخت کرده‌اند و رضایتمندی خوبی ایجاد شد اظهار کرد: کمتر از ۲ درصد مطالبات از سهم کارخانجات به چایکاران باقی مانده‌است ضمن اینکه اقدامات لازم برای وصول مطالبات در حال انجام است.

 

به گزارش کاسپین حبیب جهانساز اظهار کرد: برای خرید تضمینی برگ سبزچای در سال جاری هماهنگی‌های لازم در حال انجام است و ناظران نیز ساماندهی شده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به دغدغه سازمان چای کشور در موضوع چای سنواتی اضافه کرد: چای سنواتی باید یک بار برای همیشه تعیین تکلیف شود.

رئیس سازمان چای کشور خواستار تامین نقدینگی کارخانجات به منظور پرداخت به موقع بهای برگ سبز چای به چایکاران در سال جاری شد و ادامه داد: پیش بینی می شود که بهای برگ سبز چای در سال جاری ۲۳ هزار میلیارد ریال باشد.

وی در بخش دیگری با بیان اینکه کمیسیون جهش برای موضوع انتقال دین کارخانجات تصمیمات خوبی گرفته که به مرحله کارشناسی رسید افزود: سال گذشته ۹۷۰ میلیارد ریال تسهیلات از طریق صندوق حمایت از توسعه چای کشور به چایکاران و کارخانجات پرداخت شد.

جهانساز با اشاره به واردات ۴۲ هزار تن چای به کشور طی سال گذشته اظهار کرد: همچنین بیش از ۱۵ هزار تن چای سال گذشته به ترکیه و کشورهای حاشیه شامل آذربایجان، ازبکستان و ترکمنسان صادر شد؛ صادرات چای باید به چین، هند و روسیه انجام شود تا در فروش چای ما تاثیری نداشته باشد.

بر اساس آخرین آمار در استان‌های گیلان و مازندران بالغ بر ۵۵ هزار چایکار وجود دارد؛ وسعت باغ‌های چای این ۲ استان حدود ۲۵ هزار هکتار است؛ برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پائیزه صورت می‌گیرد.

سالانه حدود ۳۰ هزار تن چای خشک استحصال می‌شود، مصرف چای در کشور طور میانگین حداکثر ١٠٠ هزار تن است.


کد خبر: 27311

دیدگاهتان را بنویسید