امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۱

مرگِ «جان آفرین» جوان رشتی!

کاسپین- مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان گفت: بیست و سومین اهدای عضو سال جاری در استان به ۲ بیمار زندگی دوباره بخشید.

به گزارش کاسپین، دکتر سیامک ریماز اظهار کرد: بیست و سومین اهدای عضو به نام سعید رفیع زاده پسیخانی ۲۲ ساله اهل رشت ثبت شد.

وی با بیان اینکه این بیمار در اثر سانحه تصادف دچار مرگ مغزی شد، اضافه کرد: کبد و قلب این بیمار با رضایت خانواده امروز (جمعه) از بیمارستان رازی رشت برای پیوند به تهران منتقل شد.

از ابتدای سال جاری تاکنون خانواده ۲۳ مرگ دچار مرگ مغزی برای اهدای عضو عزیزشان رضایت دادند.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده‌اش خیلی زود برای اهدا عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت نفر را از مرگ حتمی نجات داده و با اهدای نسوج ۵۳ نفر را از معلولیت برهاند. طبق آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر ۲ ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهد.

ارگان هایی شامل کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.


کد خبر: 22066

دیدگاهتان را بنویسید