امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

مرمت دژ تاریخی قلعه رودخان با اعتبار ۲۵ میلیارد ریالی

اختصاصی کاسپین - مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از مرمت دژ تاریخی قلعه رودخان فومن با اعتبار ۲۵ میلیارد ریالی خبر داد و گفت: تاکنون حدود نیمی از این اثر تاریخی مرمت و بازسازی شده است.

ولی جهانی در گفتگو با خبرنگار کاسپین،  اظهار کرد: گیلان با وجود اماکن تاریخی، طبیعی و گردشگری یکی از استان‌های مسافر پذیر و گردشگری کشور تلقی می‌شود و هر ساله میلیون‌ها مسافر به این استان سفر می‌کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان از مرمت قلعه رودخان فومن با اعتبار ۲۵ میلیارد ریالی خبر داد و افزود: معادل ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای مرمت قلعه رودخان هزینه شده است.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی دژ تاریخی قلعه رودخان بیان کرد: قلعه رودخان در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن در استان گیلان واقع شده و این قلعه تاریخی مهم و باشکوه یکی از دژهای نظامی حکومتی در استان گیلان است که مدت‌ها مرکز فرمانروایان گیلان بوده و از بزرگ‌ترین و باعظمت‌ترین دژهای نظامی گیلان و حتی ایران محسوب می‌شود.

جهانی ادامه داد: مساحت قلعه حدود بر دو نیم هکتار بوده و در ارتفاعی بیش از ۶۰۰ متر در بلندترین نقطه کوه واقع شده است.

وی با بیان اینکه برخی از کارشناسان، تأسیس قلعه رودخان را به دوره ساسانیان (اوایل اسلام) نسبت داده‌اند، افزود: این قلعه در زمان سلجوقیان تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان به شمار می‌رفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با بیان اینکه قلعه رودخان شاهکار تاریخی گیلان است، گفت: به دلیل معماری شاخص و چشم انداز زیبای قلعه در دل جنگل‌های هیرکانی، این قلعه سالانه پذیرای گردشگران فراوانی از سراسر ایران و جهان است.

جهانی با بیان اینکه ثبت ملی قلعه رودخان به سال ۵۴ بر می‌گردد، اضافه کرد: به دلیل قدمت زیاد و شرایط قرارگیری در آب و هوای مرطوب و جنگلی، آسیب‌های فراوانی به این بنای تاریخی در طول سالیان متمادی وارد شده است.

وی با بیان اینکه به منظور حفاظت و جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، تاکنون حدود نیمی از این اثر تاریخی مرمت و بازسازی شده است، افزود: در سال جاری بیش از ۲۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی صرف مرمت قلعه، تعمیر سرویس بهداشتی قلعه، مرمت راه پله و مسیر دسترسی، ساخت سطل زباله، رنگ آمیزی، نصب تابلوهای راهنما، نصب داربست به منظور حفاظت فیزیکی، خرید آجر و … در قلعه شده است.


کد خبر: 21420

دیدگاهتان را بنویسید