امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۸

لایروبی بیش از ۶۵ کیلومتر رودخانه، نهر و زهکش کشاورزی در مازندران

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران گفت: لایروبی رودخانه‌ها و نهرهای کشاورزی با توجه به قرار داشتن در شرایط حاد خشکسالی به طور ویژه در دستور کار قرار گرفته و از ابتدای سال آبی جاری تا کنون ۲۵ کیلومتر رودخانه و بیش از ۴۰ کیلومتر نهر و زهکش کشاورزی لایروبی شده است.
مهم استان برای لایروبی، مجموعا ۲۵ کیلومتر از رودخانه‌ها در شهرستان‌های ساری، جویبار، آمل و بابل، بابلسر، فریدونکنار با صرف حدود ۳۰ میلیارد ریال اعتبار لایروبی شده است.
مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران لایروبی نهرهای کشاورزی و زهکش‌ها را نیز از دیگر اقدامات اضطراری انجام شده برای مقابله با خشکسالی و تأمین آب کشاورزی عنوان کرد و گفت: نهرها و زهکش‌های کشاورزی نیز به عنوان بخش مهمی از شبکه انتقال آب به کشتزارها نیاز به لایروبی دارند. بر همین اساس انجام این اقدام نیز با نظارت شرکت آب‌منطقه‌ای در حال انجام است.
داوودیان افزود: از ابتدای امسال تا کنون دست‌کم بیش از ۴۰ کیلومتر نهر و زهکش کشاورزی در مناطق مختلف و اولویت‌دار استان لایروبی شد.
به گفته وی ۸ کیلومتر از نهرهای کشاورزی در آمل، ۶ کیلومتر از نهر جوله‌رود بابل، ۳ کیلومتر نهر در روستاهای اسرم و زید علیا و سفلی از توابع میاندورود و ۷.۵ کیلومتر نهر در شهرستان جویبار از ابتدای امسال تا کنون لایروبی شده است.
همچنین لایروبی ۱۳ کیلومتر زهکش در منطقه امام‌ده بهشهر برای جلوگیری از آب‌گرفتگی ۱۵۰۰ هکتار از کشتزارهای منطقه، لایروبی زهکش شورش شرقی در کشتزارهای قره‌تپه بهشهر به منظور بهبود وضعیت کشت بیش از یک‌هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی و لایروبی نهر و سیفون آقارود در منطقه پایین‌دست سد البرز برای بهبود آبیاری حدود یک‌هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه اجرایی شد.
مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: اقدامات فوریت‌دار و ضروری برای مقابله با خشکسالی همچنان در حال انجام است و ادامه دارد تا با کمترین میزان خسارت از این دوره عبور کنیم.
وی ادامه داد: از همه بهره‌برداران انتظار داریم تا حد امکان توصیه‌های کارشناسی مربوط به مصرف آب در کشاورزی و در صورت لزوم هشدارهای ممنوعیت کشت در برخی مناطق اعلام شده را جدی بگیرند.


کد خبر: 14171

دیدگاهتان را بنویسید