امروز: ۱۴۰۳/۰۵/۰۳
همه دستگاه ها به حالت آماده باش در آمدند؛

غافلگیری غرب گیلان در برف؛ بی برقی تا انسداد راه ها!

فرماندار بندر مرزی آستارا گفت؛ برق و آب ۲۷ روستای این شهرستان در بخش مرکزی به دلیل افتادن درخت‌ها و قطع کابل‌ها دچار قطعی شده است.

به گزارش کاسپین در پی هشدار سطح نارتجی سازمان هواشناسی مبنی بر بارش نزولات آسمانی، از روز گذشته بارش باران در اکثر نقاط استان به ویژه در مناطق غربی آغاز و اواخر دیشب این بارش‌ها در برخی از شهرستان‌ها به ویژه آستارا، تالش، فومن و ماسوله به برف تبدیل شده است.

ورود سامانه سرد بارشی در گیلان منجر شد که در برخی از مناطق جلگه‌ای گیلان از جمله آستارا و ارتفاعات تالش، ماسوله و دیلمان بیش از ۶۰ سانتی متر برف ببارد‌.

کاهش ۱۲ درجه‌ای دمای هوا در گیلان

با کاهش ۱۰ الی ۱۲ درجه‌ای دما و برودت شدید هوا، اکنون شاهد بارش شدید باران در اکثر شهرستان‌های گیلان هستیم و این بارش‌ها در برخی از نقاط رشت به شکل برف و شهرستان‌های آستانه‌اشرفیه و لاهیجان به‌صورت مخلوطی از برف و باران است.

بارش ۸۰ سانتی‌متری برف در برخی از گیلان

بر اساس داده‌های آماری و ایستگاه‌های هواشناسی بارش شدید برف در محور پونل-خلخال با حداکثر ارتفاع ۳۵ سانتی‌متر، ️ اسالم-خلخال با حداکثر ارتفاع ۴۰ سانتی‌متر و محور بهارستان-آقچای با حداکثر ارتفاع ۸۰ سانتی‌متر گزارش شده است.

همچنین به گفته محمد دادرس، رئیس سازمان هواشناسی گیلان، بارش خفیف برف در ️ محور آستارا-تالش با حداکثر ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر، محور زیاز-شوک با حداکثر ارتفاع پنج سانتی‌متر، محور رودسر-لات محله با حداکثر ارتفاع پنج سانتی‌متر، ️ محور سیاهکل-دیلمان با حداکثر ارتفاع پنج سانتی‌متر گزارش شده است.

مسدود شدن ۲ محور در گیلان به دلیل بارش شدید برف 

بارش شدید برف و کولاکی شدن هوا منجر به مسدود شدن ۲ محور گیلان شده و به گفته غلامعلی نیک‌فهم، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان، محور آستارا-اردبیل در محدوده حیران به دلیل کولاک و یخبندان و محور پونل-خلخال از محدوده زندانه به سمت خلخال به دلیل بارش شدید برف مسدود است.

طبق اعلام اداره‌کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای گیلان ۹۵ کیلومتر از محورهای گیلان توسط عوامل راهداری برف روبی شده و محور اسالم-خلخال برف روبی به طول ۳۰ کیلومتر، محور پونل-خلخال برف روبی به طول ۳۰ کیلومتر، محور آستارا-آقچای برف روبی به طول ۳۵ کیلومتر گزارش شده است.

همچنین طبق اعلام سرهنگ جاور صفاری، رئیس پلیس راه گیلان، تردد در محور آستارا به اردبیل فقط با زنجیر چرخ امکان‌پذیر بوده و از ورود خودروها بدون زنجیر چرخ ممانعت به می‌آید.

بر اساس گفته‌های رئیس پلیس راه گیلان، تردد خودروهای سنگین در محور آستارا به اردبیل تا اطلاع ثانوی و عادی شدن شرایط مسدود است.

تعطیلی مدارس آستارا به دلیل بارش شدید برف 

بارش شدید و ۵۰ سانتی‌متری برف در شهرستان آستارا سبب شد تا ستاد مدیریت بحران در این شهرستان تشکیل جلسه داده و تدابیر لازم برای حل مشکلات ایجاد شده اتخاذ شود.

به گفته محمدرضا شهاب‌زاده، فرماندار و رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان آستارا، برق و آب ۲۷ روستا در بخش مرکزی به دلیل افتادن درخت‌ها و قطع کابل‌ها دچار قطعی شده است و تمامی مدارس در نوبت عصر تعطیل است.

شهاب‌زاده می‌گوید در مناطق روستایی به ویژه دهستان حیران بارش بیش از یک متر برف را داشتیم و متأسفانه در این نقاط قطعی آب و برق داریم و تیم‌های مربوطه از شب گذشته در حال برطرف کردن مشکل هستند.

با توجه به بارش نسبتاََ سنگین برف در شهرستان آستارا و قطعی برق در برخی از نقاط،  تیم‌های امدادی و کمکی از شهرستان‌های همجوار در حال ملحق شدن به تیم‌های امدادی هستند تا مشکلات برطرف و خدمات رسانی به مردم بهتر صورت گیرد.

آن‌طور که فرماندار شهرستان آستارا می‌گوید قطعی برق در منطقه حیران و بهارستان ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در تصفیه خانه آب بهارستان شود، لذا از مردم انتظار داریم در مصرف آب و حامل‌های انرژی صرفه‌جویی کنند.


کد خبر: 23704

دیدگاهتان را بنویسید