امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

ضیافت شبانه به وقت پلنگ ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از ثبت تصویر ۲قلاده پلنگ ایرانی در حال تغذیه از لاشه شکار خود بوسیله یکی از دوربین های تله ای نصب شده در منطقه حفاظت شده سیاه مزگی شفت خبر داد.

به گزارش ر کاسپین حمزه عشوری گفت: بعد از ماهها تلاش و زحمات شبانه روزی، محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست شهرستان شفت موفق شدند با نصب دوربین تله ای برای نخستین بار از ۲ قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده سیاه مزگی تصویر برداری کنند.

عشوری با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی و آموزش برای حفظ این گونه های شاخص در منطقه به مردم، گفت: همراهی همه دوستداران حیات وحش و اهالی بومی مناطق چهارگانه در حفظ تنوع زیستی استان ضروری است .

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مشاهده پلنگ به عنوان گونه جانوری شاخص در منطقه حفاظت شده نشانگر پویایی اکوسیستم و به تبع آن پویایی جمعیت سایر گونه های حیات وحش بخصوص گوشتخواران بزرگ جثه می باشد ، لذا ضرورت دارد همه اهالی منطقه و دوستداران محیط زیست همکاری کنند تا بتوانیم این گونه های ارزشمند را در زیستگاه طبیعی خود حفظ کنیم و شاهد روند زاد آوری و افزایش جمعیت آن در منطقه باشیم .

پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می‌شود و در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN) در طبقه جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.


کد خبر: 26719

دیدگاهتان را بنویسید