امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۳

ضرورت تعیین تکلیف سرای تجاری ایرانیان در آستراخان

- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان خواستار تعیین تکلیف سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه شد.

به گزارش کاسپین قاسم رضائیان  در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی در استانداری گیلان اضافه کرد: همانطور که تکلیف سرای تجاری سوریه تعیین شد انتظار است وضعیت سرای تجاری ایرانیان در آستراخان نیز مشخص شده و به مرکز هماهنگی شرکت های روسی و ایرانی بدل شود.

وی عنوان کرد: برنامه ریزی‌ها دراین خصوص در حال انجام است و بزودی سرای ایرانیان تحویل گیلان و به اتاق مشترک ایران و روسیه خواهد شد.

وی افزود: گیلان از استانهای معین و موتور محرکه کشور در ارتباط با روسیه است؛ مبادلات تجاری استان با شوروی سابق قدمتی ۱۷۰ ساله دارد و در سال ۱۹۸۰ اصلی ترین استان در تجارت با آن کشور بود و بعد از فروپاشی شوروی نیز گیلان در تجارت با کشورهای تازه استقلال یافته از استانهای پیشرو بوده است.

رضائیان تاکید کرد: با وجود سرمایه گذاری صورت گرفته، سهم گیلان از بازار ۲۹۵ میلیارد دلاری روسیه کمتر از یک درصد است که می توان دلیل این ناکامی را ناهماهنگی بین مسئولان اقتصادی، عدم بکارگیری افراد متخصص و نبود برنامه ریزی منسجم در مبادلات صادراتی دانست.

وی تصریح کرد: حدود ۱۲۰ تاجر گیلانی در آستراخان و بخشی از تجار گیلانی نیز در جمهوری داغستان فعالیت دارند که می توانند کمک شایانی به توسعه روابط تجاری ۲ کشور داشته باشند.


کد خبر: 22959

دیدگاهتان را بنویسید