امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۲

صعود آستارایی ها به بلندترین آبشار چهار فصل ایران

کاسپین - کوهنوردان عضو باشگاه کوهنوردی و صعودهای ورزشی آرارات آستارا به آبشار لاتون در استان گیلان صعود کردند.
به گزارش کاسپین جمعی از کوهنوردان آستارایی به سرپرستی فرامرز فکری و با طی مسیر رفت و برگشت ۶ ساعته به مرتفع‌ترین آبشار کشور صعود کردند. در این برنامه فرهنگی و ورزشی 6 کوهنورد عضو باشگاه کوهنوردی و صعودهای ورزشی آرارات آستارا مسیر مورد نظر خود به آبشار لاتون را که در گویش محلی «بارزاو» نام دارد، با شعار «حفاظت از محیط زیست» پیمودند. فرامرز فکری، الهه همدم‌نیا، امیر درخشان، عباس پیکری، محمد بامی‌نیا و مهدی حسین‌نژادی از نفرات حاضر در این برنامه ورزشی بودند.

 

به گزارش ایسنا، آبشار لاتون مرتفع‌ترین آبشار کشور و استان گیلان، به شماره ثبت ملی ۶۴۵ به‌عنوان یک اثر طبیعی و ارزشمند که در فهرست میراث طبیعی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران قرار گرفته و با ۱۰۵ متر ارتفاع در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان مرزی بندر آستارا در شمال غربی استان گیلان و ۶ کیلومتری روستای گردشگرپذیر کوته کومه بخش لوندویل آستارا قرار دارد.

مسیر این آبشار زیبا و چهار فصل ایران از روستای زیبای کوته کومه آغاز می‌شود و ۶ ساعت کوهپیمایی جنگلی دارد. در مسیر آبشار لاتون تپه‌های جنگلی و رودخانه‌ای که منبع آن آبشار لاتون است دیده می‌شود. در اطراف آبشار لاتون درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق، سیب وحشی و آلوچه در فصول مختلف سال دیده می‌شود.

مسیر کوهستانی و پوشیده از درختان مرتفع جنگلی در کنار رودخانه همیشه پر آب لوندویل، از ویژگی‌های منحصر به‌فرد آبشار لاتون است که همه ساله هزاران نفر گردشگر و کوهنورد را از اقصی نقاط کشور و جهان به سوی خود می‌کشاند. حجم آب آبشار لاتون در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد.


کد خبر: 22101

دیدگاهتان را بنویسید