امروز: ۱۴۰۳/۰۵/۰۳

صادرات «کیوی» گیلان به ۹ کشور

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، امسال و با تلاش‌های صورت گرفته سه نوع رقم جدید کیوی با اسامی طلوع (Sunrise)، گیلدا (Gilda) و زرین (Zarin) معرفی شد که ۵۰ هزار تن آن به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس، استونی، گرجستان، اوکراین و تاجیکستان صادر شده است.

به گزارش کاسپیبن صالح محمدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به برداشت ۲۲۹ هزار تن کیوی از باغات کیوی گیلان اظهار کرد: گیلان دارای رتبه دوم پرورش کیوی در کشور بوده و امسال و با تلاش‌های صورت گرفته سه نوع رقم جدید کیوی با اسامی طلوع (Sunrise)، گیلدا (Gilda) و زرین (Zarin) معرفی شده که ۵۰ هزار تن آن به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس، استونی، گرجستان، اوکراین و تاجیکستان صادر شده است.

وی با بیان اینکه تولید و معرفی ارقام جدید محصول کیوی با سفارش گیلان انجام شده است، گفت: این پروژه با سفارش سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان و بنا بر نیاز بهره‌برداران کیوی استان از سال ۱۳۹۴ آغاز شده و در قالب یک برنامه تحقیقاتی جامع و هدفمند با معرفی سه رقم جدید در مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور به ثبت رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه کیوی تولید شده در گیلان یکی از مرغوب‌ترین محصولات کشاورزی در این استان است، گفت: در استان گیلان هشت هزار و ۱۷۰ باغدار کیوی در هفت هزار و ۲۲۵ هکتار از اراضی زیرکشت مشغول تولید کیوی هستند.

محمدی از احداث مرکز تحقیقات کیوی در شهرستان آستارا خبر داد و افزود: تهیه کلکسیونی از ارقام مختلف کیوی، کاشت ارقام مختلف کیوی، اصلاح رقم کیوی رسیدن به محصول پرمحصول، دستیابی به محصول زودرس با توجه به شرایط محیطی، همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز و پژوهشکده‌های تحقیقاتی، استفاده از دانش محقیقن از جمله اهداف تاسیس مرکز تحقیقات کیوی در شهرستان آستارا بوده است.

وی رودسر، تالش و آستارا پیشگامان کاشت کیوی در گیلان دانست و بیان کرد: با معرفی رقم‌های هایوارد، رد و گلد ۷۰ درصد سردخانه‌های گیلان شرایط نگهداری محصول کیوی را دارند.


کد خبر: 24483

دیدگاهتان را بنویسید