امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

شکار در گیلان همچنان «ممنوع» است!

آژانس خبری کاسپین - فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان با بیان اینکه صدور مجوز شکار با ارزیابی‌های سازمان مرکزی انجام می‌شود، گفت: تاکنون مجوز شکار پرندگان از سوی سازمان صادر نشده و شکار ممنوع است.

به گزارش کاسپین، رامین زراعتی با اشاره به صدور مجوز شکار توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست، اظهار کرد: صدور مجوز شکار براساس قانون با ارزیابی‌های سازمان مرکزی انجام می‌شود.

وی افزود: در ارزیابی‌ها جوانب مختلف از جمله آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که سال‌های اخیر در حیات وحش تاثیرات منفی بسیاری گذاشته همچنین موضوع ارزیابی از نظر جمعیت پرندگانی که مورد شکار قرار می‌گیرند لحاظ و سپس  تصمیمات لازم در خصوص صدور مجوز یا عدم صدور اتخاذ می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط‌زیست گیلان با بیان اینکه تاکنون هیچ مجوزی از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست به اداره کل ابلاغ  نشده و همچنان شکار ممنوع است، گفت: امید داریم همه دوستداران طبیعت و همه کسانی که به شکار مجاز مبادرت می‌کنند موضوع قوانین را با جدیت اجرا کنند و به قوانین احترام بگذارند تا امسال شاهد کاهش شکار غیرمجاز باشیم.

زراعتی با بیان اینکه در دو سال گذشته پروانه شکار پرندگان صادر نشده است، تصریح کرد: سلاح‌های کشف شده از شکارچیان متخلف در سال گذشته تقریبا بیش از ۵۵۰ قبضه بود.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم با کسانی که قانون گریزی می‌کنند و به قوانین احترام نمی‌گذارند بر اساس وظایف ذاتی برخورد کنیم، تاکید کرد: تمام محیط‌بانان در سراسر استان نسبت به این مهم اهتمام ویژه دارند تا امسال شاهد کاهش شکار غیر مجاز باشیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان تصریح کرد: همه دوستداران طبیعت با مشاهده هرگونه شکار غیر مجاز در سراسر استان به نزدیکترین ادارات حفاظت محیط‌زیست و یا پاسگاه‌های محیط بانی در مناطق چهارگانه به صورت تلفنی و یا مراجعه تخلفات را گزارش دهند.

زراعتی گفت: دوستداران طبیعت می‌توانند  با شماره ۱۵۴۰ سامانه پاسخگویی به گزارش مردمی تماس گرفته و تخلفات شکار را گزارش دهند.

وی درباره روش‌های رایج شکار پرندگان در گیلان، تاکید کرد: در استان عمدتا شکار پرندگان با اسلحه، تور هوایی و هکش‌نما یا نماخال انجام می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان افزود: تله‌های بازگیری از روش‌های متداول زنده‌گیری پرندگان شکاری بوده که در گذشته توسط افراد غیر بومی از جنوب کشور در این استان انجام می‌شد که متاسفانه امروزه یکی از روش‌های متداول افراد بومی شده است.

زراعتی افزود: بالابان و بحری و … از جمله پرندگان در خطر انقراض هستند لذا جز پرندگان با ارزش محسوب می‌شود که بصورت قاچاق به جنوب کشور فرستاده شده و در این فصل ممکن است به صورت قاچاق از مرز خارج شود لذا جزء پرندگان بسیار قیمتی محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه این تله‌ها در پارک ملی بوجاق، حاشیه تالاب‌ها و تالاب انزلی یا مکان‌هایی که آبگیر است و یا در مجاورت مناطق مشاهده می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان گفت: امسال با جدیت بیشتر بر روی این موضوع متمرکز شده‌ایم و کشفیات بسیار خوبی را در جمع‌آوری این تله‌های داشته‌ایم اما این مهم نیازمند مشارکت بیشتر مردم و ساکنین بومی مناطق تحت حفاظت و حاشیه تالاب‌ها است.

زراعتی با تاکید بر اینکه متاسفانه شکارچیان متخلف به صید این نوع پرنده اقدام و سپس آن را از استان خارج می‌کنند از تمام  مردم و دوستداران طبیعت خواست تا با شناسایی و معرفی این افراد به یگان اداره حفاظت اداره کل در برخورد قاطع با این متخلفان مشارکت کنند.

وی با اشاره به وجود ۲۰ پاسگاه دائمی محیط بانی در سطح استان، گفت: دو پاسگاه جدید در دست اقدام است تا در سطح زیستگاه‌ها و مناطق چهارگانه بتوانیم حفاظت و اشرافیت بیشتری داشته باشیم.

زراعتی کار محیط‌بانی  را یکی از مشاغل پرمشقت و طاقت فرسا برشمرد و افزود: محیط‌بانان هر لحظه از شبانه روز آماده باش بوده و به کار خود عشق می‌ورزند.

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گیلان با بیان اینکه کمبود نیرو در حفاظت از مناطق یکی از مشکلات بسیار جدی محیط‌زیست است، گفت: هم اکنون در بعضی از پاسگاه‌ها هر محیط‌بان به جای چند نفر کار و تلاش می‌کند.


کد خبر: 21374

دیدگاهتان را بنویسید