امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۲

«سفیدرود» همچنان بدون جایگزین!

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان گفت: ۲ میلیارد مترمکعب از نیاز آبی استان از طریق سد سفیدرود تامین می‌شود و قطعا این سد جایگزین ندارد و هیچ منبعی نمی‌تواند جای سد سفیدرود را بگیرد.

به گزارش کاسپین وحید خرمی، مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اینکه ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار و بالغ بر ۳۰۰ هزار خانوار روستایی در استان داریم، اظهار کرد: بیش از نصف جمعیت گیلان درگیر کاشت برنج هستند.

وی با بیان اینکه می‌توان مصرف آب کشاورزی را در سه بخش تقسیم کرد که شامل بخش مرکزی، بخش فومنات و بخش شرقی است، تصریح کرد: مصرف آب در گیلان بالغ بر ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب است که این به جز حق‌آبه محیط زیستی است و این حق‌آبه به وفور در استان گیلان وجود دارد که از این میزان ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب‌های زیرزمینی و ۲ میلیارد متر مکعب از سد سفیدرود تامین می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان گیلان با اشاره به اینکه هیچ منبعی که جایگزین تامین آب از سفیدرود باشد در حال حاضر وجود ندارد، یادآور شد: بسیاری از افراد معتقد هستند که آب بندان‌ها می‌توانند جایگزین آب سفیدرود شود که این فرضیه نادرستی است و هیچ‌گاه ۹ هزارهکتار آب بندان موجود در استان نمی‌تواند به تنهایی تامین کننده آب کشاورزی باشد.

خرمی با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۵۰ میلیون متر معکب آب در سفیدرود داریم، گفت: این نشان می‌دهد که سال کشاورزی سختی را پیش‌رو داریم.

وی با اشاره به اینکه وضعیت ذخیره آب پشت سد نسبت به سال گذشته خوب نیست، افزود: حتی اگر الان هم بارش داشته باشیم باز هم به وضعیت سال گذشته نمی‌‎رسیم البته ناامید نیستیم شاید بارش شروع شود، همچنین در سد شهر بیجار آب‌ بیشتری ذخیره شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه لایروبی آب بندان‌ها را به جهاد کشاورزی واگذار شده است، گفت: البته امکان لایروبی آب بندان‌های دارای خاک مناسب توسط پیمانکار بخش خصوصی وجود دارد و دستمزد از محل برداشت خاک محاسبه می‌شود و پرداختی نداریم.

خرمی از لایروبی ۷۰ هکتاری آب بندان‌ها از محل برداشت خاک های حاصل‌خیر داخل آب بندان طی امسال خبر داد و بیان کرد: آب بهای کشاورزی در سال زراعی پیش رو مانند سال گذشته خواهد بود.

خرمی با اشاره به اینکه آب منطقه‌ای یک ریال از دولت نمی‌گیرد، تصریح کرد: در خشکسالی سال گذشته ۳۰ میلیارد هزینه کردیم که ۱۷۱ میلیارد تصویب شده از محل بحران است.


کد خبر: 23491

دیدگاهتان را بنویسید