امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

روایتی از حماسه جنگ با آتش و تبر در جنگل‌های گیلان/ جنگل‌ها هوشمند شدند

کاسپین - در کنار دغدغه مردمی در راستای حفظ و حراست از جنگل‌های هیرکانی و دیگر عرصه های جنگلی، ضمن انجام اقدامات پیشگیرانه و آموزش محور، شرایط تقویت زیرساخت‌ها و تجهیزات اطفای حریق زمینی و هوایی در استان‌های هیرکان خیز کشور بویژه گیلان فراهم شود.

آژانس خبری کاسپین- بهرام قربانپور: استان های شمال کشور به ویژه گیلان به سبب بهر مندی از ثروت های خدادادی و مواهب طبیعی، جنگل های انبوه، رودخانه های خروشان و طبیعتی بکر و دست نخورده همیشه مورد توجه بشر بوده است.

وجود «جنگل‌های هیرکانی» بعنوان فسیل‌های زنده‌ و شاهرگ حیاتی بشر در چند استان محدود کشور به ویژه گیلان، بر اهمیت این استان همیشه سبز افزوده است، فسیل های زنده ای که تعلق به یک اقلیم و مرز و بوم خاص ندارند؛ بلکه جهان، خود را میراث‌دار این تاریخ زنده می‌داند و نسبت به حفظ و حراست آن تعلق خاطر دارد. گیلان از استان‌هایست که از نوار جنوب تا شمال و شرق و غرب، مُزین به «جنگل‌های هیرکانی» بوده و در واقع در به‌عنوان یکی از رویشگاه‌های اصلی هیرکانی به شمار می‌رود.

ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در گیلان

بخش اعظمی از پهنه جنگلی گیلان را «درختان هیرکانی» تشکیل داده‌اند، درختانی که ۵۰ هزار هکتار از آن ثبت جهانی شده و مابقی هم در مسیر جهانی‌شدن قرار دارد. جنگل‌های چند صد میلیون‌ساله هیرکانی شمال کشور به‌اندازه‌ای ارزشمند و بااهمیت است که برای حفظ و صیانت از آن نه‌تنها عزم ملی ، بلکه نگاه جهانی بسیج شده که ثبت جهانی بخشی از این جنگل‌ها روی این موضوع صحه گذاشته است.

این طبیعت منحصر بفرد در سالیان اخیر با تهدیدات متعددی همچون برداشت غیرمجاز چوب آلات و قطع درختان جنگلی، تغییر کاربری، تصرف عدوانی، آتش‌سوزی ناشی از شکار و تفریح مواجه بوده که تبعات و بازخورد برخی از این مباحث با اقدامات حفاظتی، به‌کارگیری تکنولوژی و تقویت گشت‌های کنترلی از تراز صعودی خارج شده و سیر نزولی به خود گرفته است.

 

بر اساس گفته پژوهشگران «ناسا» مرداد ماه و تابستان امسال یکی از داغ ترین روزهای عمرش را سپری می کند، تا جایی که هشدار آتش سوزی گسترده جنگل ها از سوی متولیان امر صادر شده است.

آتش سوزی جنگل‌ ها به ویژه در استان های شمالی از جمله گیلان را می توان در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد.

آتش سوزی گسترده در جنگل های گیلان و مازندران در فصل تابستان و پاییز عمدتا دارای مولفه های چندوجهی است، چندوجهی بودن این آتش سوزی ها را می توان در عمدی، غیرعمدی، عوامل انسانی و عوامل طبیعی ناشی از گرم شدن هوا مورد بررسی قرار داد.

درختان و جنگل های شمال کشور علی الخصوص گیلان، معمولا در فصول تابستان و پاییز روزهای پرمخاطره ای را پشت سر می گذارند که بخشی از این مخاطرات، طبیعی بوده و بخشی مهم دیگر ناشی از تطمیع و رفتار سودجویانه انسانی است.

بسیاری از حریق ها به جهت از بین بردن اراضی جنگلی و تسهیل تغییر غیر قانونی کاربری ها اتفاق می افتد و برخی دیگر هم از اهمال کاری گردشگران و بومیان منطقه صورت می گیرد، در هر صورت وقوع حریق در فصول گرم و با خیز سال (تابستان و پاییز) در جنگل های گیلان و مازندران دور از انتظار نیست و لذا می طلبد متولیان امر آمادگی لازم را در پیشگیری و مهار حریق های احتمالی داشته باشند.

جنگل‌هایی به قدمت عصر یخبندان

«محمد قربانی لرد» فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در گفتگو با خبرنگار کاسپین، اظهار کرد: گیلان دارای افزون بر ۵۶۵ هزار هکتار عرصه‌های جنگل‌های هیرکانی بوده و یکی از رویشگاه‌های مهم این جنگل‌ها در کشور است.

وی با بیان اینکه پیشینه جنگل‌های هیرکانی به عصر یخبندان بر می‌گردد، افزود: شماری از درختان و عرصه‌های جنگلی در شمال کشور و گیلان به فسیل زنده معروفند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه جنگل‌ها شاهرگ حیاتی بشر هستند، گفت: جنگل‌ها و درختان با تولید اکسیژن، یکی از مهم‌ترین شریان‌های حیات بخش بشر به شمار می‌روند.

قربانی لرد با اشاره به ضعف زیرساخت‌ها در حوزه حفظ و حراست از عرصه‌های جنگلی بیان کرد: تجهیزات و امکانات پاسخگوی نیازهای ما در صیانت از جنگل‌ها نیست.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشتی و از طرفی افزایش بهای چوب افزود: چالش قاچاق چوب و دست اندازی به عرصه‌های منابع طبیعی، حیات «درختان هیرکانی» را به خطر انداخته است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به دست درازی و تعدی به حریم جنگل‌های هیرکانی در استان بیان کرد: یگان حفاظت منابع طبیعی با کمترین امکانات، بیشترین کوشش را برای حفظ، حراست و صیانت از این جنگل‌ها به کار گرفته و شبانه روز در مقابله با قاچاقچیان کمر همت بسته است.

قربانی لرد از مجروحیت و مصدومیت بیش از ۱۹ نفر در اثر برخورد با متصرفان و قاچاقچیان چوب در گیلان خبر داد و بیان کرد: محیط بانان و یگان‌های حفاظت در جنگ تن به تن با قاچاقچیان قرار دارند.

وی با بیان اینکه میراث دار امانتی سنگین چند میلیون ساله هستیم، افزود: حفظ و حراست از جنگل‌های هیرکانی مطالبه جهانی است.

فرسودگی برخی ماشین آلات و تجهیزات

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با تاکید بر لزوم بکارگیری از نیروهای جوان و متخصص و پا به کار در این یگان، بیان کرد: تقویت نیروی انسانی در راستای ارتقای عملکردی در حفظ و حراست از عرصه‌های جنگلی اهمیت دارد.

قربانی لرد با بیان اینکه برخی ماشین آلات و تجهیزات یگان حفاظت فرسوده است، گفت: برای ارائه عملکرد بهتر و جدی تر نیازمند تجهیز و امکانات خودرویی مناسب هستیم.

وی با اشاره به برخی ضعف‌ها و چالش‌های زیرساختی و امکاناتی در حوزه حفاظت از منابع طبیعی و عرصه‌های جنگلی افزود: تجهیز و بروزرسانی امکانات و زیرساخت در حوزه حفاظت از منابع طبیعی ضرورت دارد.

لزوم بازنگری قانون حفاظت از منابع طبیعی

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با تاکید بر لزوم بازنگری قانون حفاظت از منابع طبیعی ، تصریح کرد: قانون فعلی روزنه‌های بسیاری را برای فرار سوداگران و قاچاقچیان چوب فراهم کرده که نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.

قربانی لرد با بیان اینکه قانون برخورد با قاچاقچیان بازدارنده نیست، گفت: جرایم پیش بینی شده و برخوردهای قهری با قاچاقچیان ، اثرگذار نیست و نمی‌تواند اهرمی برای پیشگیری و مبارزه جدی با این سوداگران باشد.

وی به عدم برخورداری گیلان از بالگرد اطفای هوایی ، افزود: با توجه به وجود نقاط صعب العبور در گیلان و پوشش جنگلی ارزشمند هیرکانی در این مناطق، نیاز به اطفای هوایی در استان احساس می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با تاکید بر لزوم تسهیلگری حضور بالگرد اطفای حریق در مواقع بحرانی، اضافه کرد: باید هماهنگی‌ها به گونه‌ای باشد تا به محض درخواست، بالگرد به منطقه اعزام شود نه با تأخیر یکی دو روزه.

قربانی لرد بر لزوم تقویت تجهیزات اطفای حریق یگان حفاظت تأکید و بیان کرد: تقویت و بروزرسانی تجهیزات اطفای حریق در راستای آماده باش بیشتر یگان، ضرورت دارد.

وی با اشاره به اهمیت و نقش مشارکت و همراهی مردم در حفظ و حراست از جنگل‌ها و منابع طبیعی افزود: موفقیت در حفظ و صیانت از جنگل‌ها با کمک مردم امکان پذیر است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گریزی هم به داده‌های آماری حوزه کشفیات قاچاق چوب در این استان زد و گفت: از ابتدای سال گذشته تاکنون بیش از ۲۵۰۰ پرونده کشف قاچاق چوب در گیلان به ثبت رسیده و حدود ۶۸ هزار و ۵۰۰ اصله چوب کشف و ضبط شده است.

قربانی لرد از دستگیری بیش از ۳ هزار قاچاقچی چوب در گیلان خبر داد و اضافه کرد: در این راستا ۱۳۶۶ دستگاه خودروی متخلف در بحث قاچاق چوب متوقف شده است.

آماده مهار آتش سوزی‌های احتمالی هستیم

«امیر مرادی» مدیرکل مدیرت بحران استانداری گیلان در گفتگو با خبرنگار کاسپین اظهار کرد: بیش از ۲۰ دستگاه عضو و متولی ستاد مدیریت بحران هستند که در مواقع ضروری و بحرانی پای کار می آیند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان از فعالسازی ستاد پای کار و برنامه محور مدیریت بحران در شهرستان‌ها خبر داد و بیان کرد: با احصای مشکلات ، ریشه یابی و واکاوی مسائل و چالش‌های موجود در شهرستان‌ها، نسبت به برنامه ریزی در حوزه مدیریت بحران اقدام شد.

مرادی با اشاره به اهمیت حفظ جنگل‌های هیرکانی و دیگر عرصه های جنگلی بیان کرد: حفظ و حراست از جنگل‌های هیرکانی و عرصه های جنگلی یک تکلیف برنامه محور برای مدیریت بحران است.

وی با اشاره به آمادگی کامل مدیریت بحران استانداری گیلان در حریق‌های احتمالی جنگل‌ها افزود: اعضای ستاد مدیریت بحران در شهرستان‌ها با آمادگی کامل به جنگ با آتش خواهند رفت.

فعال سازی ۴ پایگاه اطفای حریق در گیلان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان از فعال سازی ۴ پایگاه اطفای حریق در استان خبر داد و بیان کرد: پایگاه‌های رشت و تالش تجهیز شده و پایگاه‌های رودبار و لنگرود در شُرف تجهیز است.

وی با اشاره به تشکیل سازمان اطفای هوایی در کشور، افزود: این سازمان در استان‌های همجوار گیلان پایگاه و بالگرد اطفای حریق دارد و در خود گیلان مستقر نیست.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با اشاره به مشکلات و محدودیت‌های بالگرد در کشور بیان کرد: تعداد معدودی بالگرد در کشور وجود دارد و در حال حاضر امکان اختصاص بالگرد به گیلان وجود ندارد اما همواره این مطالبه از سوی مجموعه استان صورت گرفته است.

مرادی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در حوزه حریق جنگل‌ها و منابع طبیعی در گیلان اضافه کرد: گیلان جزو ۵ استان برتر در پیشگیری از حریق جنگل‌ها و منابع طبیعی است.

وی با اشاره به تعدد آتش سوزی‌ها در برخی استان‌ها مثل مازندران افزود: گیلان در پیشگیری از وقوع حریق موفق بوده و نیاز ضروری بالگرد در این استان کمتر احساس می‌شود.

هوشمندسازی نقاط جنگلی گیلان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان از هوشمندسازی نقاط جنگلی استان خبر داد و بیان کرد: تمام نقاط کشور به صورت مانیتورینگ و هوشمند در تیررس قرار دارد و همین موضوع سرعت اطفا و همچنین حفظ و حراست از جنگل را افزایش داده است.

مرادی با بیان اینکه باید همه نقش محیط بان را ایفا کنیم، گفت: نقش مردم در همه عرصه‌ها مهم و اثرگذار بوده و در راستای حفظ و نگهداری از جنگل‌های هیرکانی دو چندان است.

 

با توجه به اهمیت جنگل‌های هیرکانی و قدمت و قیمت این جنگل‌ها و درختان و اثرگذاری این تاریخ زنده در حیات بشر، ضرورت نگهداری و حفظ آن بیش از پیش مورد توجه قرار دارد، به راستی اهمیت حفظ و حراست از جنگل‌های هیرکانی به یک مطالبه جهانی تبدیل شده است.

به نظر می‌رسد در کنار دغدغه مردمی در راستای حفظ و حراست از جنگل‌های هیرکانی و دیگر عرصه های جنگلی، ضمن انجام اقدامات پیشگیرانه و آموزش محور، شرایط تقویت زیرساخت‌ها و تجهیزات اطفای حریق زمینی و هوایی در استان‌های هیرکان خیز کشور بویژه گیلان فراهم شود.

 


کد خبر: 17061

دیدگاهتان را بنویسید