امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

رهاسازی ماهی قرمز در منابع آبی ممنوع!

 مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: ماهی قرمز از گونه‌های غیر بومی و مهاجم بوده و رهاسازی آن در منابع آبی طبیعی به محیط زیست استان آسیب می‌زند.

به گزارش کاسپین حمزه عشوری با تاکید به اینکه مردم و گردشگران از رهاسازی ماهی قرمز عید نوروز در منابع آبی طبیعی جدا خودداری کنند، اظهار کرد: گونه غیر بومی کاراس یا ماهی قرمز به دلیل ویژگی‌های زیستی همچون بکرسایی، تحمل شرایط بد زیست محیطی و رقابت غذایی با گونه‌های بومی، تهدید زیستی جدی برای منابع آبی و گونه‌های بومی استان محسوب می‌شود.

وی از مردم گیلان، مسافران و گردشگران خواست در پایان تعطیلات نوروز و خصوصا در روز انس با طبیعت این گونه‌های غیر بومی را در طبیعت رهاسازی نکنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت با اشاره به اهمیت آموزش و فرهنگ سازی بین مردم، گفت: در این زمینه نیازمند آموزش همگانی از طریق رسانه‌ها، صدا و سیما، سازمان‌های مردم نهاد محیط زیستی و فعالان فضای مجازی هستیم.

عشوری با اشاره به اهمیت تعیین مکان‌های مشخص برای دریافت ماهی قرمز توسط دستگاه‌های مرتبط، تصریح کرد: شهرداری‌ها و دستگاه‌های مرتبط با معرفی مناطق مستعد برای جمع آوری گونه غیربومی ماهی قرمز با مشارکت مردم می‌توانند این خطر را از محیط زیست طبیعی استان دور کنند.


کد خبر: 26489

دیدگاهتان را بنویسید