امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۳

رشت «قفل» است!

 کارشناس برنامه‌ریزی و آمایش شهری گفت: شبکه کالبدی و شریان‌های گیلانشهر رشت تاب آوری و تحمل پذیری این حجم مهمان نوروزی را ندارد.

به گزارش کاسپین عماد مطالبی با بیان اینکه وقتی به شبکه کالبدی دسترسی شهر رشت نگاه می‌کنیم، فرسودگی شدیدی در زیر ساخت‌های آن مشاهده می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه با ورود و پیک خودرو در مناسبت‌ها و تعطیلات حجم آمد و شد شهری بسیار بالا می‌رود و باید گفت شهر قفل می‌شود و در تمامی ورودی‌ها و خروجی‌ها با ازدحام خودرو به شکل وصف ناپذیری روبرو هستیم.

وی افزود: گاهی با ارائه بعضی از طرح‌ها و تقاطع‌های غیر همسطح متاسفانه می‌بینیم شهر رشت در انفجاری از خودرو هم در مسیرهای اصلی و هم در معابر فرعی دچار گلوگاه‌های شدید ترافیکی شده است و ما نتوانسته‌ایم خیابان‌های متناظر جدیدی با ظرفیت مناسب برای تخلیه خودرو از شریان‌های اصلی ایجاد کنیم.

این کارشناس برنامه‌ریزی و آمایش شهری گفت: ما باید به زیرساخت‌های شهری بیندیشیم، بویژه در ایجاد شبکه کالبدی و دسترسی و معابر بتوانیم با یک امکان سنجی و ظرفیت سنجی مناسب با تاکید بر زیست بوم گیلانشهر رشت و در نظر گرفتن حوزه نفوذ آن و مواردی مانند ازدحام و شلوغی و میزان تردد خودرو در پیک آمد و شدها بتوانیم مطلوبیت لازم را در تدوین و ارایه خدمات برای شهروندان و شهر رشت برقرار سازیم.

مطالبی تصریح کرد: در این مسیر باید در تحقق پذیری دسترس پذیر بودن شهر رشت برای همگان، با توجه به جلب گردشگر از تمام نقاط کشور اهتمام جدی و برنامه‌ریزی دقیق برای اجرا و عملیاتی شدن آن داشته باشیم.

وی با بیان اینکه نگاه و رویکرد ما در ارائه یک شهر زیست پذیر باید در مسیر پیوند عدالت اجتماعی و عدالت فضایی باشد، خاطرنشان کرد: باید بدنبال ساخت خیابان‌های جدید و متناظر و رینگ‌های مکمل به همراه روش‌های نوین حمل و نقل سبز و استفاده از الگوهای آمایشی نوین باشیم تا بتوانیم به معنی واقعی به توسعه پایدار شهری برسیم و رفاه آسایش و آرامش رشتوندانمان را فراهم سازیم.


کد خبر: 26364

دیدگاهتان را بنویسید