امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

ذخیره سازی ۷۳۰ میلیون متر مکعب آب در سدسفیدرود

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان گفت: ۷۳۰ میلیون متر مکعب آب هم‌اینک در سدسفیدرود ذخیره شده‌است.

به گزارش کاسپین وحید خرمی اظهار کرد: دومین مرحله آبگذاری کانال چپ سنگر شامل زمین‌های مناطق مرکزی رشت و خمام و کانال راست سنگر شامل زمین‌های شالیزارهای مناطق شرقی، از صبح امروز شنبه به مدت هشت روز وصل شده و پس از آن به مدت چهار روز قطع می‌شود.

وی با اشاره به ادامه نوبت‌بندی آب کشاورزی اراضی شالیزارهای گیلان از شالیکاران خواست تا فعالیت‌های کشاورزی خود را بر اساس تقویم زراعی انجام دهند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان بیان کرد: همچنین کانال فومنات نیز از دوشنبه هفته جاری آبگذاری می‌شود.

رهاسازی آب سد سفیدرود و آبگذاری کانال‌های آبیاری کشاورزی به منظور آبرسانی به مزارع و شالیزارهای گیلان شانزدهم ماه گذشته با حضور استاندار آغاز شد.

وی از شهروندان خواست تا برای جلوگیری از بروز هرگونه خسارت احتمالی جانی و مالی از نزدیک شدن به بستر و حریم رودخانه سفیدرود و کانال‌های آبیاری و تاسیسات آبی خودداری کرده و از شنا کردن پرهیز کنند.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری رتبه نخست کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود؛ بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است که آب مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند، این سد بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی ۲ رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده‌است.


کد خبر: 28385

دیدگاهتان را بنویسید