امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

ذخایر ژنتیک پایدار و بومی در حوزه طیور حفظ شود

آژانس خبری کاسپین - رئیس جهاد کشاورزی گیلان لازمه گذر از تحریم‌ها و جنگ اقتصادی را داشتن ذخایر ژنتیک پایدار دانست و گفت: برای زیرساخت های پرورش مرغ اجداد، مادر و گوشتی اقدامات مثبتی در سطح استان انجام شده است.

به گزارش کاسپین، صالح محمدی گفت: استان گیلان در حوزه کشاورزی یکی از استان های پرپتانسیل کشور است و با توجه به تغییرات اقلیمی در جهان که بنا به گفته دغدغه مندان حوزه محیط زیست از آن به فروپاشی اقلیمی تعبیر می‌شود و با توجه به فرصت‌های زیستی که ما را دچار نگرانی به ویژه در بحث امنیت غذایی می‌کند، باید عرصه و شرایطی برای تامین اقتدار غذایی فراهم آورد و برای این مسیر از علم و دانش و برنامه بهره برد و با برنامه ریزی دقیق در حوزه تامین غذا می توان چالش‌های تهدیدبرانگیز را پشت سر گذاشت.

وی با اشاره به چشم انداز مثبت استان گیلان در حوزه طیور افزود: در یک سال گذشته در بحث تامین پروتئین مورد نیاز طیور، سرمایه گذاری در سطوح مختلف صنعت طیور و صدور مجوز با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و دامپزشکی برای زیرساخت های مرغ اجداد، مادر و گوشتی اقدامات مثبتی در سطح استان انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ادامه داد: دشمن سفره مردم را هدف قرار داده و تولیدکنندگان با پشت سر گذاشتن روزهای سخت در شرایط جنگ اقتصادی وارد مرحله آرامش شده اند و در واقع اینان وفاداران به نظام و کشور بوده اند.

محمدی یادآور شد: لازمه گذر از حوزه تحریم و جنگ اقتصادی داشتن ذخایر ژنتیک پایدار است و این همایش با توجه به اسناد بالادستی وزارتخانه که موضوع آن حفظ ذخایر ژنتیکی بومی است، برگزار شده و معرفی سویه آرین و تمرکز روی آن از اهداف این همایش است.

وی با بیان اینکه ۲۶ درصد مرغ اجداد، ۴۹ درصد مرغ مادر و ۴۸ درصد مرغ گوشتی در گله های در جریان استان از نژاد آرین هستند، خاطرنشان کرد: انتظار می رود با افزایش توان تحقیقاتی در این حوزه به افزایش این آمارها کمک شود.

رئیس جهاد کشاورزی در گیلان تصریح کرد: استفاده از توان علمی و تحقیقاتی مراکز دانشگاهی و موسسات علمی و پژوهشی می تواند به تقویت زنجیره ارزش به ویژه زنجیره نژاد آرین کمک کند.

وی با اشاره به مصوبه شورای امنیت ملی کشور در داشتن ذخیره ژنتیکی آرین، عنوان کرد: در حوزه پرورش این نژاد نگرانی‌هایی وجود دارد که با توجه به پتانسیل های علمی و دانشی و جذب سرمایه گذار می توان این موانع را برطرف کرد.


کد خبر: 20802

دیدگاهتان را بنویسید