امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۳

خطر سقوط جمعیت با سقط جنین!

شاید آمار درست و رسمی از میزان سقط جنین انجام شده در گیلان در دسترس نباشد اما دستگیری یک باند ۱۰ نفره عوامل سقط جنین توسط نیروهای امنیتی یک حقیقت تلخ را آشکار می‌کند.

آژانس خبری کاسپین – بهرام قربانپور: چند سالی است که خطر پیری جمعیت و کاهش رشد فرزند آوری در کشور به مرز هشدار رسیده و گاهاً آمارهای ارائه شده از سوی مسؤولان بسیار نگران کننده تر از یک «هشدار» است.

آنطور که آمارها می‌گوید وضعیت پیری جمعیت در «گیلان» از سایر استان‌ها به مراتب بسیار خطرناک‌تر است و این استان در چاله شدید جمعیتی به سر می‌برد تا جایی که گیلان سالمندترین استان کشور لقب گرفته است.

گیلان خانه‌ای برای «سالمندان»

گیلان به جهت آب و هوای خوب و دل انگیز یکی از استان‌های سالمند پذیر کشور تلقی می‌شود؛ جمعیت سالمند بومی گیلان از یک طرف و مهاجران سالمند که گوشه و کنار این استان جا خوش کرده‌اند همه و همه گیلان را به «خانه سالمندان» تبدیل کرده است.

اما آن چیزی که وضعیت جمعیتی گیلان را به نسبت به عدم رشد موالید خطرناک‌تر جلوه می‌دهد پدیده شوم «سقط جنین» است پدیده‌ای که طبق گفته مسؤولان علوم پزشکی گیلان به عنوان یکی از دلایل کاهش جمعیت است و بنابر داده‌های آماری میزان تولد زنده در گیلان نسبت به سال گذشته حداقل ۲ هزار نفر کاهش یافته است. این آمار تلخ یعنی اینکه همان اندازه «سقط جنین» افزایش پیدا کرده است.

شاید آمار درست و رسمی از میزان سقط جنین انجام شده در گیلان در دسترس نباشد اما دستگیری یک باند ۱۰ نفره عوامل سقط جنین در این استان توسط نیروهای امنیتی یک حقیقت تلخ را آشکار می‌کند که جمعیت گیلان در خطر سقوط با سقط جنین قرار دارد.

خطر سقوط جمعیت با سقط جنین/ فرزند آوری را جدی بگیرید

کاهش محسوس نرخ باروری در گیلان

«محمدتقی آشوبی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان می‌گوید: گیلان از سالمندترین استان‌های کشور بوده و نرخ باروری در این استان بسیار شکننده و پایین است.

وی با اشاره به کاهش محسوس نرخ باروری در گیلان افزود: نرخ باروری از ۱/۲ به ۶/۱ تنزل یافته است و اگر این روند ادامه پیدا کند خطرات جبران ناپذیری را برای جامعه به دنبال خواهد داشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در مسیر «انقراض نسل» قرار داریم، گفت: عوامل مؤثری در سیر نزولی جمعیت تاثیرگذارند که یکی از این عوامل «سقط جنین» است.

آشوبی با بیان اینکه سقط جنین خلاف قوانین و مصداق جرم است، اضافه کرد: از منظر بزرگان دین سقط جنین یک حرام الهی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به انواع سقط جنین افزود: سقط معمولاً به دو صورت ناخواسته و عمدی اتفاق می‌افتد که سقط عمدی هم به دو صورت درمانی و جنایی صورت می‌گیرد.

تبعات شوم پدیده سقط جنین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تبعات شوم پدیده سقط جنین در جامعه بیان کرد: سقط جنایی از اعمال زشت بوده و یک نوع جنایت محسوب می‌شود که تبعات اجتماعی، فرهنگی و روانی دارد.

آشوبی از تشکیل کارگروه مقابله با سقط غیرقانونی جنین در گیلان خبر داد و اضافه کرد: این کارگروه در راستای ستاد قانون حمایت از جوانی جمعیت و در استانداری تشکیل شده است.

وی با اشاره به الزامات انجام سقط قانونی جنین افزود: در شرایطی که برای مادر فرزند خطرات احتمالی متصور می‌شود با انجام سیر مراحل قانونی و دستورالعمل‌ها و با دستور مقام ویژه قضائی در مراکز بهداشتی سقط صورت می‌گیرد تا سلامتی مادر حفظ شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر لزوم نظارت جدی و مستمر از مراکز درمانی در راستای جلوگیری از سقط غیر قانونی جنین بیان کرد: مراکز درمانی، مامایی ها و بیمارستان‌ها تحت کنترل و نظارت بازرسین و ناظران قرار دارد.

آشوبی با بیان اینکه سقط جنایی معمولاً زیر زمینی صورت می‌گیرد، گفت: سقط غیر قانونی و جنایی معمولاً در اماکن غیر بهداشتی و در شرایط بسیار بد و زننده‌ای صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به دستگیری تعدادی از مسببان سقط جنایی در گیلان افزود: تعداد ۱۰ نفر از عوامل سقط جنین به صورت غیرقانونی و جنایی در گیلان توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شدند.

خطر سقوط جمعیت با سقط جنین/ فرزند آوری را جدی بگیرید

ثبت ۸۰ تولد زنده در گیلان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تبعات قانونی سقط جنین غیر قانونی بیان کرد: طبق قانون افراد دارای تخصص از جمله پزشک، ماما و یا پرستار که دخالت مستقیم در سقط جنین داشته باشد و یا مباشرت در این امر داشته باشد بین ۳ الی ۵ سال حبس محکوم می‌شود.

آشوبی با بیان اینکه سقط غیرقانونی جنین بیشتر توسط افراد غیر متخصص انجام می‌شود، گفت: طبق قانون مجازات افراد غیر متخصص در انجام سقط جنین و یا دخالت در این بخش یک تا سه سال حبس است.

وی از ثبت ۸۰ تولد زنده در گیلان خبر داد و افزود: این تعداد تولد زنده که توسط مادران در شرف سقط قرار داشتند ثبت شد.

رئیس دانشگاه علومی پزشکی گیلان ادامه داد: از تعداد ۱۸۲ مادر باردار شناسایی شده ۳۲ نوزاد متولد شدند و ۲۰ مادر موفق سرانجام رساندن حاملگی نشدند و بقیه مادران باردار تحت نظر هستند.

آشوبی با بیان اینکه موضوع جمعیت بسیار جدی و مهم است، گفت: میدان اصلی حفظ اسلام، انقلاب و تمامیت ارضی ایران اسلامی جدی گرفتن جوانی جمعیت و فرزند آوری است.

سقط ابزاری به دور از بیمارستان و مراکز درمانی خطرآفرین است

«سودابه کاظمی» عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه سقط جنین به ۲ روش دارویی و با ابزار صورت می‌گیرد، اظهار کرد: در هر دو روش اگر به دور از نظارت و به صورت غیر قانونی انجام شود تبعات جبران ناپذیری دارد.

وی با بیان اینکه هر دارویی برای سقط جنین بدون تجویز پزشک و مرکزیت بیمارستان ممنوع است، افزود: سقط غیر قانونی ممکن است منجر به پارگی رحم و حتی مرگ مادر را به همراه داشته باشد.

این فوق تخصص طب مادر و جنین با بیان اینکه سقط ابزاری به دور از بیمارستان و مراکز درمانی خطرآفرین است، گفت: در بسیاری از موارد مشاهده شده که سقط ابزاری غیرقانونی تبعات جبران ناپذیری را برای مادر و خانواده به دنبال داشته است.

کاظمی با اشاره به اینکه در سقط ابزاری غیر قانونی معمولاً افراد دانش و مهارت کافی در این زمینه ندارند، اضافه کرد: عدم دانش و مهارت در سقط ابزاری منجر به نازایی و آسیب رساندن به رحم مادر می‌شود.

وی به تشریح عوارض روحی روانی سقط جنین پرداخت و افزود: حس ندامت و پشیمانی، افسردگی و مشکلات روحی و روانی تنها بخشی از تبعات سقط جنین است که حتی ممکن است در حاملگی بعدی هم ادامه داشته باشد.


کد خبر: 22958

دیدگاهتان را بنویسید