امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۳

حریم «شیخ زاهد» آزاد شد

مدیرکل میراث‌ فرهنگی گیلان از قلع و قمع یک واحد ساخت و ساز غیرمجاز در حریم بقعه شیخ زاهد گیلانی در لاهیجان خبر داد.

به گزارش کاسپین ولی جهانی بیان کرد: در اثنای ساخت و ساز مازاد بر ضوابط حریم بقعه شیخ زاهد گیلانی در لاهیجان، با ورود یگان حفاظت میراث‌فرهنگی و صدور اخطارهای کتبی و با توجه به عدم توجه ذی نفع به تذکرهای شفاهی و کتبی، لاجرم موضوع از طریق مراجع قضایی پیگیری و علیه متخلف اقامه دعوی شد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان ضمن تقدیر و تشکر از رئیس دادگستری و دادستان شهرستان لاهیجان گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته و اهتمام وافر دستگاه قضا در این شهرستان، ابتدا با متوقف شدن عملیات عمرانی و در نهایت با صدور حکم و حضور یگان حفاظت میراث‌فرهنگی نسبت به قلع و قمع یک طبقه ساختمان مازاد بر ضوابط حریم بقعه شیخ زاهد گیلانی اقدام لازم انجام شد.
جهانی با اشاره به قانون حمایت از بافت‌ها و بناهای تاریخی گفت: مطابق با قوانین و مقررات حوزه میراث‌فرهنگی هرگونه ساخت و ساز در بافت‌های تاریخی منوط به استعلام و اخذ مجوز از این اداره‌کل است و چنانچه بر خلاف ضوابط نسبت به فعالیت‌های عمرانی در بافت‌ها و حرایم مصوب بناهای تاریخی مبادرت شود، قلع و قمع طبقات مازاد در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی از همه مردم ساکن در بافت‌های تاریخی خواست تا پیش از هرگونه شروع ساخت و سازهای احتمالی، نسبت به استعلام و اخذ مجوز از اداره‌کل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان اقدام کنند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان وظیفه ذاتی میراث‌فرهنگی را پاسداری از آثار تاریخی ارزشمند دانست و گفت: در این راه خطیر نیازمند همراهی و مساعدت همه مردم و علاقمندان به میراث‌فرهنگی هستیم .
بقعه شیخ زاهد گیلانی در تاریخ پنجم دی ماه ۱۳۴۷ و با شماره ۸۲۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که ضوابط اختصاصی آن از سوی وزارتخانه مصوب و برای اجرا به استان ابلاغ شده است.


کد خبر: 24898

دیدگاهتان را بنویسید