امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

حریق کاخ چایخوران چالوس مهار شد

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چالوس گفت: وقوع آتش سوزی به بنای تاریخی کاخ چایخوران این شهرستان آسیب وارد نکرد و این آتش سوزی در محوطه این بنای تاریخی مهار شد.

به گزارش کاسپین ساعاتی پیش فیلم کوتاهی از دود متصاعد شده ناشی از آتش سوزی اطراف بنای تاریخی کاخ چایخوران چالوس در شبکه های اجتماعی غرب مازندران منتشر شد.

این بنای تاریخی مربوط به دوره پهلوی اول در محوطه ای به گستره حدود چهارهزار متر مربع در جنوب میدان معلم چالوس در منطقه ای موسوم به محوطه کاخ ساخته شده است.

کاخ چای خوران چالوس به شکل بالکن ستوندار شمالی، ۲ تالار مربع شکل در جنوب آن و یک تالارمستطیل در جهت شمالی وجنوبی با تزئیناتی زیبای گچبری ساخته شده است و دارای دو اتاق، آبدارخانه وایوان است.

در این پیوند حسین متاجی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : به علت اتصالی برق بنای ۵۰ متری کافی شاپ که خارج از این بنای تاریخی بوده دچار آتش سوزی شد و متاسفانه مبلمان و تجهیزات داخلی این مجموعه در آتش سوخت و خوشبختانه به بنای تاریخی آسیبی وارد نشد.

وی اظهار کرد : حوالی ساعت ۱۳ این حادثه رخ داد که با حضور آتش نشانان و شهروندان دقایق پیش این آتش خاموش شد.

آتش سوزی در کاخ چایخوران چالوس مهار شد

این بنای تاریخی در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ برابر ضوابط در قالب قرار داد ۱۱ساله منوط به نظارت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به بخش خصوصی واگذار شده است.

شهرستان چالوس با ثبت ۴۲ اثر تاریخی، دارای سه نقطه شهری و ۱۷۰ نقطه روستایی درغرب مازندران قرار دارد.


کد خبر: 26614

دیدگاهتان را بنویسید