امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

جمع‌آوری صیادان خاموش پارک ملی بوجاق

 رئیس اداره پارک ملی خشکی-دریایی بوجاق با اشاره به جمع آوری تورهای مستعمل صیادی در ساحل پارک ملی، گفت: تورهای ماهیگیری رها شده در رودخانه‌ها و سواحل همچنان بدون صیاد، به صید ادامه داده و تا قرن‌ها پرندگان و هر موجود دریایی را به دام می‌اندازند.

به گزارش کاسپین احسان باقری پور در حاشیه جمع آوری تورهای مستعمل صیادی در ساحل پارک ملی، خشکی – دریایی بوجاق، با اشاره به دغدغه‌های محیط زیست در محیط طبیعی، اظهار کرد: همواره یکی از دغدغه‌ها و معضلات در محیط‌های طبیعی رهاسازی پسماند است که در حوزه پارک ملی بوجاق علاوه بر وجود پسماندهای حاصل از گردشگری غیرمسئولانه، شاهد رها کردن تورهای ماهیگیری مستعمل در سواحل به ویژه زیستگاه حساس مصب سفیدرود هستیم که برخی از آنها نیز با توجه به شرایط طوفانی دریا به مرور به ساحل می‌رسند.

 

رئیس اداره پارک ملی خشکی-دریایی بوجاق با بیان اینکه جنس این تورها اغلب از پلاستیک و نایلون مقاوم است، گفت: برخی از انواع آنها حتی تا ۶۰۰ سال قابل تجزیه نیستند، متاسفانه جانوران آبزی و کنار آبزی در صورت به دام افتادن، با تقلا، تور به دور آنها می‌پیچد، بدن آنها را بریده و اغلب با مرگ تدریجی و دردناک کشته می‌شوند.

 

باقری پور با اشاره به اینکه بسیاری از این تورها ناخواسته به عنوان قاتل خاموش پرندگان عمل می‌کنند، تصریح کرد: گونه‌های کنار آبزی در حین راه رفتن و جستجو به دنبال غذا به‌ دام این تورها می‌افتند.

وی با اشاره به اقدامات اداره پارک ملی بوجاق در این خصوص، خاطرنشان کرد: محیط‌بانان پاسگاه سر محیط‌بانی سفیدرود با کمک جوامع محلی، حجم زیادی از تورهای نایلونی ماهیگیری رها شده و غیر مستعمل را در ساحل پارک ملی، خشکی-دریایی بوجاق را جمع‌آوری کردند.

رئیس اداره پارک ملی خشکی-دریایی بوجاق گفت: سازمان‌های مردم نهاد در سراسر دنیا در حال آگاهی رسانی پیرامون راهکارهای مقابله و ارائه راه‌حل هستند.

 

باقری پور افزود: شماری از مردم ساحل‌نشین دغدغه‌مند، داوطلبانه اقدام به پاکسازی سواحل از تور ماهیگیری می‌کنند و با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست سعی در افزایش آگاهی عمومی دارند.

وی تاکید کرد: حفظ زیبایی‌های زمین نیازمند افزایش آگاهی محیط زیستی، اطلاع رسانی و اقدام‌های عملی هر چند کوچک است.


کد خبر: 27411

دیدگاهتان را بنویسید