امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

برق منطقه ای با دست پُر «پا» روی اوج بار می گذارد

 مدیرعامل برق منطقه ای گیلان گفت: هفت اقدام شرکت برق منطقه‌ای گیلان در قالب ۱۱ پروژه حیاتی، جزو پروژه‌های ۱۸۰ اقدام عملیاتی تدوین شده وزارت نیرو برای عبور موفق از اوج بار سال آتی است که باید با پیگیری مستمر در موعد مقرر در مدار قرار بگیرند.

به گزارش کاسپین محمود دشت بزرگ با تاکید بر لزوم استفاده صنعت برق استان از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه گیلان، اظهار کرد: صنایع و شرکت‌هایی که در سطح استان مستقر هستند، آمادگی استفاده از فناوری، تکنولوژی و مهارت‌های تولید شده در دانشگاه را به عنوان یک مجموعه دانش‌محور، دانش‌بنیان و دانش پایه دارند.

وی با اشاره به خبر احداث آزمایشگاه انرژی‌های تجدیدپذیر در آینده نزدیک در دانشگاه گیلان، تصریح کرد: با توجه به رویکرد وزارت نیرو برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، باید از این ظرفیت به نحو بهینه و مطلوب استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان با اشاره به پیشرو بودن استان گیلان در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: اولین نیروگاه بادی کشور در منطقه منجیل نصب و راه‌اندازی شد و به زودی نیز عملیات اجرایی احداث دو سایت انرژی خورشیدی در منطقه لوشان آغاز می‌شود و امیدواریم قبل از تابستان آتی در مدار قرار گیرد.

دشت بزرگ با اشاره به آمادگی کامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان در زمینه استفاده از تولیدات علمی، اضافه کرد: احداث یک پژوهشکده برق و انرژی در دانشگاه گیلان می‌تواند بسیار مفید باشد و این شرکت آمادگی کامل برای مساعدت و حمایت را دارد.

وی با اشاره به اوج بار امسال که در ۲۲ مرداد و به مقدار ۲۵۴۴ مگاوات اتفاق افتاد، خاطرنشان کرد: اوج بار امسال نسبت به سال گذشته ۸.۳ درصد رشد داشته که دور از انتظار بود. برآوردها نشان می‌دهد نیاز مصرف در سال آتی ۲۷۴۳ مگاوات است و ۳۳۰ مگاوات به عنوان مدیریت مصرف برق به صنعت برق استان گیلان اختصاص داده شده است.

رئیس شورای پایایی منطقه‌ای شبکه برق گیلان ماموریت‌های ۱۸۰ اقدام وزارت نیرو را مخرج مشترک فعالیت‌های صنعت برق برای گذر از پیک ۱۴۰۳ عنوان و اظهار کرد: هفت اقدام شرکت برق منطقه‌ای گیلان در قالب ۱۱ پروژه حیاتی، جزء پروژه‌های ۱۸۰ اقدام عملیاتی تدوین شده وزارت نیرو برای عبور موفق از اوج بار سال آتی است که باید با پیگیری مستمر در موعد مقرر در مدار قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه مصرف استان گیلان از سال ۱۴۰۰ از قدرت عملی تولید نیروگاه‌های استان پیشی گرفت، ادامه داد: با رشد مصرف که به طور طبیعی در سال آتی خواهیم داشت، باید از درس آموخته ها و تجربیات سال جاری که منجر به عبور موفق از اوج بار تابستان و زمستان شد، برای عبور موفق از اوج بار سال آتی نیز استفاده کنیم و انسجام و آمادگی لازم را داشته باشیم.

دشت بزرگ با برشمردن برنامه‌های شرکت برق گیلان برای سپری کردن اوج بار سال آتی، خاطرنشان کرد: با برنامه‌های اجرا شده و در حال انجام شرکت، موفق خواهیم شد ظرفیت‌های موجود شرکت را در سه سال آینده ۳۰ درصد توسعه بدهیم و برای این توسعه به ۹۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داریم.

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان با مهم خواندن انتخابات پیش رو، گفت: با انجام مقدمات و تمهیدات لازم و بخصوص با پایداری کامل شبکه های برق، زمینه مشارکت حداکثری و پر شور در انتخابات را فراهم خواهیم کرد.

وی درخصوص اقدامات و راهکارهای لازم جهت اجرای ۳۳۰ مگاوات مدیریت مصرف برق توسط صنعت برق گیلان، عنوان کرد: نصب کنتورهای هوشمند، پایش مستمر و با برنامه مصارف بیش از دو برابری الگوی مصرف، کنترل و نظارت مصارف برق ادارات، بخش‌های تجاری و رستوران‌های داخل شهری و بین راهی، پایش و نظارت مستمر مصارف نامتعارف مراکز تجاری، محدود کردن مصارف حوزه استخراج رمزارزها، جمع آوری انشعابات غیرمجاز، نصب سامانه‌های هشدار و سیستم‌های کنترلی، اصلاح ساعات کار ادارات و بهینه سازی و نوسازی شبکه‌های انتقال و فوق توزیع از جمله راهکارهایی است که منجر به تحقق ۳۳۰ مگاوات مدیریت مصرف برق خواهد شد.

دشت بزرگ با مهم خواندن وظیفه و رسالت روابط عمومی‌ها در استفاده بهینه از انرژی برق، اضافه کرد: در مدیریت مصرف برق، روابط عمومی‌ها مسئولیت سنگینی دارند و باید با اطلاع‌رسانی و آگاه سازی، موجب مشارکت حداکثری در زمینه فرهنگ استفاده بهینه از برق شوند و استفاده منطقی و هوشمندانه از انرژی برق را نهادینه و ملکه اذهان کنند.

وی اهمیت تشکیل گروه‌های واکنش سریع را ضروری عنوان کرد و افزود: شرکت‌ها باید گروه‌های واکنش سریع نسبت به حوادث داشته باشند تا در حداقل و سریع‌ترین زمان ممکن حوادث برطرف و حل شوند؛ البته اهمیت این گروه‌ها در برگزاری انتخابات و مواقع بحرانی و حساس، از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان، رسالت و وظایف محافل علمی و دانشگاه‌ها را سنگین ذکر کرد و گفت: دانشگاه مرکز و کانونی برای تولید دانش و فناوری است و لذا چالش‌های مختلفی در سطح صنعت برق استان وجود دارد که انتظار می‌رود دانشگاه‌ها با شناسایی، احصا و کار علمی و پژوهشی، این چالش ها را رفع و تبدیل به فرصت کنند و یار و یاور صنایع باشند.

 


کد خبر: 25365

دیدگاهتان را بنویسید