امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

برف و یخبندان در راه ایران

سازمان هواشناسی کشور نسبت به بارش برف و باران همچنین کاهش محسوس دما در ۱۹ استان هشدار داد.

به گزارش کاسپین بارش برف از شب گذشته در برخی شهرهای ایران آغاز شده است و پیش بینی می شود که سامانه بارشی تا روزهای پایانی هفته در ایران فعال خواهد بود.

سامانه بارشی پرقدرتی که وارد ایران شده است موجب بارش در تمامی استان‌های ایران شد و همچنان بارندگی‌ها ادامه خواهد داشت.

بر اساس هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی کشور، بارش برف و باران و کاهش محسوس دما آغاز شده و تا دوشنبه ادامه می‌یابد.

بر اساس این گزارش امروز یکشنبه ششم اسفندماه، قزوین، قم، البرز، تهران، مازندران، گیلان، ارتفاعات گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، بوشهر، نیمه شرقی لرستان، شرق و شمال خراسان رضوی با بارش‌ها همراه خواهند شد

دوشنبه گستره بارش‌ها به گیلان، مازندران، تهران، البرز، قم، مرکزی، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی می‌رسد.

سازمان هواشناسی کشور نسبت به بارش برف و باران همچنین کاهش محسوس دما در ۱۹ استان هشدار داد.

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: بارش برف و باران و کاهش محسوس دما شنبه (۵ اسفندماه) در گیلان، مازندران، نیمه شمالی فارس، ارتفاعات گلستان، شمال خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و یکشنبه (۶ اسفندماه) در قزوین، قم، البرز، تهران، مازندران، گیلان، ارتفاعات گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، بوشهر، نیمه شرقی لرستان، شرق و شمال خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.

حاکمیت این وضعیت جوی دوشنبه (۷ اسفندماه) در گیلان، مازندران، تهران، البرز، قم، مرکزی، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی دور از انتظار نیست بنابراین  آسیب به نهاده‌ها و محصولات کشاورزی پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط آب و هوایی سازمان هواشناسی نسبت به پاکسازی نهرها و آبراهه‌ها جهت جلوگیری از آبگرفتگی مزارع و تنش غرق آبی در محصولات زراعی، استفاده از کودهای ازته و پتاسه قبل از شروع بارش‌ها در مناطقی که دما به صفر نمی‌رسد ، زدودن برف از شاخه‌های جوان جهت جلوگیری از شکستن نهال، استحکام پوشش سازه‌های کشاورزی، دامداری‌ها و گلخانه‌ها ، خودداری از انجام عملیات هرس به دلیل وقوع برف، ذخیره‌سازی سوخت کافی جهت گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها و واحدهای تولیدی با توجه به کاهش دما و وقوع برف در استان‌های سردسیر توصیه می‌کند.

بر اساس توصیه سازمان هواشناسی رنگ‌آمیزی تنه درختان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و بیماری شانکر باکتریایی، نگهداری از تاسیسات وعایق‌بندی لوله‌ های آب جهت جلوگیری از ترکیدگی ویخ‌زدگی لوله‌ها در باغات و واحدهای تولیدی، استفاده از نور مصنوعی در گلخانه‌ها در روزهای ابری، خودداری از تردد ماشین آلات کشاورزی روی مزارع هنگام بارندگی ، تنظیم دریچه ورودی و خروجی استخرهای پرورش ماهی و کاهش تراکم استخرها در صورت ورود آب گل آلود به آن وانجام تمهیدات لازم در مزارع صیفی جات استان‌های جنوبی در دستور کار قرار گیرد.

ر هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

بارش برف و باران و کاهش محسوس دما موجب آسیب به نهاده‌ها و محصولات کشاورزی می‌شود.

سازمان هواشناسی به پاکسازی نهرها و آبراهه‌ها برای جلوگیری از آبگرفتگی مزراع و تنش غرق آبی در محصولات زراعی، استفاده از کودهای ازته و پتاسه قبل از شروع بارش‌ها در مناطقی که دما به صفر نمی‌رسد، توصیه کرده است.

زدودن برف از شاخه‌های جوان به‌منظور جلوگیری از شکستن نهال، استحکام پوشش سازه‌های کشاورزی و دامداری‌ها و گلخانه‌ها، انجام نشدن عملیات هرس به دلیل وقوع برف، ذخیره‌سازی سوخت کافی جهت گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، دامداری‌ها، واحدهای تولیدی با توجه به کاهش دما و وقوع برف در استان‌های سردسیر در این شرایط جوی ضروری است.

سازمان هواشناسی همچنین به رنگ‌آمیزی تنه درختان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و بیماری شانکر باکتریایی، نگهداری از تاسیسات و عایق‌بندی لوله‌های آب جهت جلوگیری از ترکیدگی ویخ زدگی لوله‌ها در باغات و واحدهای تولیدی، استفاده از نور مصنوعی در گلخانه‌ها در روزهای ابری، تردد نکردن ماشین آلات کشاورزی بر روی مزارع در هنگام بارندگی، تنظیم دریچه ورودی و خروجی استخرهای پرورش ماهی و کاهش تراکم استخرها در صورت ورود آب گل‌آلود به آن و تمهیدات لازم در مزارع صیفی‌جات استان‌های جنوبی توصیه کرده است.


کد خبر: 25210

دیدگاهتان را بنویسید