امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۵

بازگشت گورکن ها به طبیعت گیلان

 رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان رشت با اشاره به تحویل ۴ قلاده رودک یا گورکن توسط شهروند همیار محیط زیست به اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان، گفت: این رودک‌ها پس از تیمار در عرصه‌های طبیعی رها سازی شدند.

به گزارش کاسپین محمدتقی تقی‌زاده در حاشیه رهاسازی چهار رودک در عرصه‌های طبیعی شهرستان رشت، اظهار کرد: در پی تماس تلفنی یکی از شهروندان همیار محیط زیست مبنی بر مشاهده چهار قلاده رودک نابالغ در محوطه زمین باغی خود ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رشت به سرعت در محل حضور یافته و با رعایت اصول زنده‌گیری و پرهیز از هرگونه وارد آمدن استرس به جانوران وحشی آنها را به اداره کل حفاظت محیط زیست انتقال دادند تا به منظور تیمار و رهاسازی در طبیعت اقدامات لازم صورت گیرد.

وی با تقدیر از این شهروند همیار محیط زیست از عموم مردم بخصوص هم استانی‌ها خواست که در کوهپایه‌ها و مناطق حاشیه جنگلی که محل مناسب زندگی این جانوران است، در صورت مشاهده این جانوران هیچ گونه اقدامی نکنند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان رشت از مردم خواست ضمن پرهیز از تجمع در اطراف حیوان و تشدید استرس در جانور، مراتب را به ادارات حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

تقی‌زاده با بیان اینکه رودک یا همان گورکن ظاهری اندازه سگ کوچک با رنگ خاکستری و دم کلفت با ناخن‌های بلند و خمیده در دست و دو نوار تیره در سر و گردن دارد، تصریح کرد: پراکنش رودک در نواحی شمالی در جنگل و حاشیه جنگل بوده و زادآوری این گونه اواخر زمستان تا اول تابستان است؛ به همین دلیل مشاهده توله‌های نابالغ در این فصول امری طبیعی است.


کد خبر: 26638

دیدگاهتان را بنویسید