امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۳

بازگشت طلای سرخ دیلمانی به دوران طلایی

آژانس خبری کاسپین -  مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: زعفران دیلمانی که به طلای سرخ معروف است به دوران طلایی اش باز می‌گردد.
به گزارش خبرنگار کاسپین، منوچهر پارسافر با بیان اینکه شهرستان سیاهکل، شهرستان اول گیلان در تولید زعفران است، اظهار کرد: علاوه بر سیاهکل، در شهرستان های رودسر، املش، رودبار، تالش و … هم زعفران کشت می شود.

وی افزود: زعفران سیاهکل که در کتاب های قدیمی از آن به زعفران دیلمانی یاد شده از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

پارسافر ادامه داد: تولید و توسعه زعفران در سیاهکل رو به افزایش است و برنامه داریم طلای سرخ دیلمانی به دوران طلایی بازگردانیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۱ هکتار از اراضی استان به کشت زعفران اختصاص دارد، ادامه داد: تولید این محصول بسیار اقتصادی است و می تواند شغل جانبی مطلوبی برای افزایش درآمد خانوارهای روستایی باشد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: زعفران تولیدی در گیلان به خصوص در سیاهکل از بازار فروش بسیار خوبی برخوردار است و از متقاضیان جدید برای ورود به این عرصه حمایت می شود.

وی افزود: حتی اراضی همجوار خانه های روستایی به مساحت ۵۰ متر برای تولید این محصول اختصاص یافته اند و دست کم خانوارها می توانند نیاز مصرفی زعفران را با این روش تامین کنند.

پارسافر تصریح کرد: توصیه ما به زعفران کاران این است که بیش از پیش به تکثیر پیاز زعفران بپردازند که علاوه بر گیلان در استان های همجوار از مشتریان خوبی برخوردار است.


کد خبر: 16355

دیدگاهتان را بنویسید