امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۱

اهدا عضو در گیلان به ۵۵ بیمار جان دوباره بخشید

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان گفت: رضایت خانواده‌ بیماران مرگ مغزی استان در اهدای عضو عزیزشان امسال موجب نجات جان ۵۵ هموطن شد.

به گزارش کاسپین دکتر سیامک ریماز اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون در استان ۲۵ مورد اهدای اعضای بیماران دچار مرگ مغزی با رضایت خانواده‌های آنها انجام شده‌است.

وی افزود: اهدا اعضای این تعداد از بیماران مرگ مغزی در گیلان، منجر به ۳۰ مورد پیوند کلیه، ۲۱ پیوند کبد و چهار مورد پیوند قلب (با انتقال هوایی عضو از رشت به تهران) به بیماران نیازمند شده‌ است.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان خاطر نشان کرد: در زمان حاضر ۱۶۰ نفر در استان در انتظار لیست پیوند کلیه و نزدیک ۲۰ نفر نیز در فهرست پیوند کبد قرار دارند.

وی با قدردانی از خانواده‌های دچار مرگ مغزی در استان برای اهدای عضو عزیزشان اظهار کرد: رضایت خانواده‌ها برای اهدای عضو اقدامی خداپسندانه و نوعدوستانه‌ است که فرصت دوباره زندگی را هدیه می‌دهد.

دکتر ریماز با تشریح برنامه‌های ترویج فرهنگ اهدای عضو در گیلان بیان کرد: راه‌اندازی انجمن اهداء عضو ایرانیان شعبه گیلان، برگزاری مراسم کاشت نهال به یاد اهداکنندگان عضو در یکی از بوستان‌های رشت، برگزاری جشن نفس با حضور خانواده‌های اهداکننده عضو، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری رشت و نیز خانواده‌های ایثارگر اهدا کننده در برنامه‌های تلویزیونی از جمله این برنامه‌هاست.

رضایت خانواده‌ها برای اهدای عضو بیمار دچار مرگ مغزی، تصمیمی سخت برای نجات جان انسان‌هایی است که زندگی آنان به ایثارشان وابسته است؛ اینان با اهدای عضو عزیزشان مرگ و زندگی را به هم پیوند زده و به بیماران زندگی دوباره می‌بخشند.

واحد فراهم‌آوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان، از سال ٩٣ بعد از کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز بکار کرد، این واحد مستقر در بیمارستان رازی رشت با حضور کارشناسان آماده پاسخگویی به سئوالات علاقمندان در مورد فرآیند اهداء عضو و دریافت کارت اهدا به صورت حضوری است.

تایید مرگ مغزی توسط چهار متخصص شامل بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، داخلی و متخصص پزشکی قانونی انجام می‌شود و در کنار این مراحل در صورت رضایت خانواده اهداء عضو صورت می گیرد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می‌شود؛ باربد چمن‌زیبای کودک چهار ساله نخستین اهدا کننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد. هرفرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهداء عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر ۲ ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.


کد خبر: 23268

دیدگاهتان را بنویسید