امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۴
سفیر ایتالیا در ایران:

اقتصاد گیلان و کشور ایتالیا مکمل یکدیگر هستند

آژانس خبری کاسپین - سفیر ایتالیا در ایران با بیان اینکه اقتصاد گیلان با ایتالیا مکمل یکدیگر هستند، گفت: اقتصاد این دو منطقه مستعد همکاری‌های بیشتر است که باید در این بخش تصمیمات ویژه‌تری گرفته شود.

به گزارش  خبرنگار کاسپین، جوزپه پرونه،  در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان گیلان، اظهار کرد: گیلان یک استان ثروتمند به نظر می‌رسد و دارای توانمندی‌های زیادی در بخش‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه کشور ایتالیا و ایران همیشه روابط عمیق فرهنگی و اقتصادی داشته‌اند، افزود: تعامل روابط تجاری و اقتصادی ایران و ایتالیا همیشه مورد تاکید بوده است.

سفیر ایتالیا در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه تا چند سال پیش ایتالیا اولین شریک تجاری ایران در اروپا بود، گفت: اما در پی تحریم‌های اخیر، تجارت دوجانبه این دو کشور به طور چشم‌گیری کاهش پیدا کرد.

پرونه با بیان اینکه همیشه سعی بر این بوده است که روابط دو کشور بهبود یابد، اضافه کرد: اقتصاد استان گیلان و کشور ایتالیا به گونه‌ای مکمل یکدیگر می‌باشند و اقتصاد این دو منطقه مستعد همکاری‌های بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه درخواست‌های زیادی از شرکت‌های ایتالیایی به منظور همکاری با ایران دریافت می‌کنیم، افزود: شایسته است که فرصت‌های همکاری اقتصادی، فرهنگی و سرمایه‌گذاری با این استان ثروتمند شناسایی و معرفی شوند، چرا که اقتصاد استان گیلان ریشه عمیقی دارد و فرهنگ آن نیز بسیار غنی است.

سفیر ایتالیا در ایران با اشاره به اینکه به عنوان نماینده کشور و مردم ایتالیا تلاش می‌کنیم تا مردم و تجار ایتالیایی نگاه بازتر و عمیق‌تری به این منطقه داشته باشند، گفت: مردم ایتالیا باید با ظرفیت‌های ایران و به ویژه گیلان آشنا شوند، چرا که پتانسیل‌های همکاری متعددی در زمینه کشاورزی، صنعتی، فرهنگی و اقتصادی بین دو منطقه دیده می‌شود و باید تلاش کنیم روند تجارت و کسب‌وکار بین تجار دو کشور تسهیل شود.

توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور

داوید بالونی، دبیر اول و مدیر دفتر اقتصادی و تجاری سفارت ایتالیا در ایران در این جلسه با اشاره به توسعه ظرفیت‌های همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور، اظهار کرد: یکی از راه‌های گسترش همکاری بین دو کشور، حضور در نمایشگاه‌ها و رویدادهای بین‌المللی در کشور ایتالیا، خصوصاً در زمینه صنایع غذایی است.

وی با بیان اینکه با حضور نمایندگان صنایع مطرح استان گیلان در رویدادهای بین‌المللی ایتالیا، زمینه برای شناخت بیشتر تجار و کارآفرینان دو منطقه فراهم می‌شود، افزود: امکان تأمین ماشین‌آلات موردنیاز کارخانجات و تقویت خطوط تولید، به ویژه بسته‌بندی از زمینه‌های همکاری سودمند دیگری است که می‌تواند منجر به توسعه و افزایش همکاری‌های تجاری گردد.

رقابت دانشگاه‌های ایتالیا برای جذب پژوهشگران و دانشجویان ایرانی

یاروسلاوا رومانووا، دبیر اول و مدیر دفتر فرهنگی و مطبوعاتی سفارت ایتالیا در ایران نیز در این جلسه با اشاره به عمیق بودن روابط فرهنگی دو کشور، اظهار کرد: دانشجویان ایرانی، پس از دانشجویان چینی، دومین گروه دانشجویان خارجی در حال تحصیل در ایتالیا هستند و این نشان‌دهنده آن است که علاقه از سمت دانشجویان ایرانی برای تحصیل در ایتالیا وجود دارد.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های ایتالیا نیز برای جذب پژوهشگران و دانشجویان ایرانی با یکدیگر رقابت می‌کنند، افزود: عمده دانشجویانی که از سمت استان گیلان به ایتالیا می‌روند در رشته‌های مرتبط با کشاورزی و تغییرات آب‌وهوا مشغول به تحصیل می‌شوند که از رشته‌های بسیار باارزش و مورد نیاز در دنیا است و ایتالیا علاقمند به توسعه همکاری‌ها در زمینه باستان‌شناسی است.

گفتنی است، در دیدار سفیر ایتالیا در جمهوری اسلامی ایران با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان گیلان بر لزوم همکاری‌های دوجانبه تجاری و اقتصادی بین ایران و ایتالیا و معرفی فرهنگ و اقتصاد گیلان با حضور در نمایشگاه‌ها و رویدادهای بین‌المللی ایتالیا تأکید شد.


کد خبر: 16577

دیدگاهتان را بنویسید