امروز: ۱۴۰۳/۰۵/۰۳

اقتصاد دریامحور در ایستگاه بنادر شمال

ناظر گمرکات گیلان و مدیرکل گمرک بندرانزلی با بیان اینکه بنادر شمالی از ظرفیت‌های خوب در توسعه اقتصاد دریامحور هستند، گفت: کشورهای حاشیه دریاها به دنبال کریدورهای مناسب برای تجارت هستند و با مطالعه و برنامه‌ریزی صحیح می‌توانیم سهم خوبی از این فرصت برای بنادر کشور کسب کنیم.

به گزارش کاسپین صادق برزگر  اظهار کرد: دهه مبارک فجر ایام مناسبی برای تبیین دستاوردهای اقتصادی به ویژه در حوزه دریا محور است.

وی با اشاره به اینکه دریا یکی از به‌صرفه‌ترین زمینه‌های حمل و نقل و فعالیت تجاری و اقتصادی است، افزود: بعد از انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به این حوزه صورت گرفت و شاهد گسترش بنادر به ویژه در دریاهای شمالی هستیم.

ظرفیت بنادر شمالی در توسعه اقتصاد دریامحور

برزگر با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی فقط دو بندر نوشهر و بندرانزلی فعالیت داشتند، تصریح کرد: طی چهار دهه اخیر بندر امیرآباد، آستارا، کاسپین و بنادر کوچک دیگر فعالیت خود را آغاز کردند که نشان دهنده توجه ویژه نظام جمهوری اسلامی به فعالیت بنادر است و در این رابطه زیرساخت‌های متعددی ایجاد شد.

ناظر گمرکات گیلان و مدیرکل گمرک بندرانزلی با اشاره به تراز ۱۲۷ میلیارد دلاری در ۱۰ ماهه امسال گفت: باید توجه داشته باشیم که با وجود نقشه راه و داشتن برنامه اجرایی همچنین حضور نیروهای اجرایی هماهنگ با برنامه‌ها می توانیم به دستاوردهای خوبی برسیم.

ظرفیت بنادر شمالی در توسعه اقتصاد دریامحور

برزگر با اشاره به میزبانی اداره گل گمرک استان گیلان از نخستین نشست منطقه‌ای اندیشکده‌های حکمرانی و قانونگذاری استان‌های ساحلی کشور که با عنوان همکاری منطقه‌ای در اجرای سیاست‌های توسعه دریامحور در سواحل شمالی و جنوبی در بندرانزلی برگزار شد، تاکید کرد: بدون برنامه صحیح و جامع نمی توانیم با موفقیت راه اندازی ترانزیت دریایی را دنبال کنیم و قطعا این اندیشه ورزی مبارک است.

ناظر گمرکات گیلان و مدیرکل گمرک بندرانزلی تصریح کرد: باید تلاش کنیم با اندیشه ورزی در جنگ اقتصادی به خوبی برنامه‌های اقتصادی به ویژه در حوزه دریامحور را پیش ببریم و مشکلات پیش‌رو را اصلاح کنیم.

ظرفیت بنادر شمالی در توسعه اقتصاد دریامحور

برزگر با تاکید بر اینکه کشورهای حاشیه دریاها به دنبال کریدورهای مناسب برای تجارت هستند، گفت: اگر کریدورشناسی داشته باشیم، سعی می‌کنیم تا سهم خوبی از این فرصت برای بنادر کشور کسب کنیم.

وی با بیان اینکه طی ۱۰ ماهه امسال حدود ۱۳۳ میلیون تن صادرات در کشور داشتیم و طی همین مدت ۳۲ میلیون تن واردات کل کشور بود، گفت: در حال حاضر نیز در زمینه تجارت خارجی درگیر تحریم هستیم و با اندیشه‌ورزی باید از فرصت‌ها به ویژه در زمینه اقتصاد دریامحور که مورد توجه ویژه مقام معظم رهبری است، گام برداریم.


کد خبر: 24550

دیدگاهتان را بنویسید