امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

«باران» به داد سفیدرود رسید

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: بارندگی هفته گذشته نزدیک ۳۰ میلبون مترمکعب به ذخیره آب سد سفیدرود افزود.

به گزارش کاسپین وحید خرمی  با بیان اینکه بارندگی های هفته گذشته خوب بود چنانکه بخشی از کاستی ها را می توان با آنها جبران کرد اظهار کرد: هم اینک حدود ۶۸۰ میلیون مترمکعب آب پشت سدسفیدرود ذخیره شده است.

وی در ادامه به موضوع تنظیم آبگذاری کانال‌های آبیاری شبکه سفیدرود در پی این بارش ها اشاره کرد و گفت: با توجه به هشدار نارنجی هواشناسی گیلان مبنی بر بارش باران، آبگذاری تمامی کانال های آبیاری شبکه سفیدرود از صبح امروز (دوشنبه) مطابق با نیاز آبی هر منطقه با هدف جلوگیری از خسارت به شالیزارها و ذخیره سازی آب تنظیم می شود.

وی بیان کرد: در عین حال نوبت بندی را تغییر نمی دهیم و در صورتیکه باران نبارید دوباره به روند قبل کانال های آبیاری را پرآب خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان از شالیکاران خواست تا از بارش های بهنگام حداکثر استفاده را ببرند و کشت و کار برنج را بر اساس تقویم زراعی انجام دهند.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری رتبه نخست کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود؛ بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است که آب مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند، این سد بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی ۲ رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده‌است.

کارشناس هواشناسی گیلان با اشاره به هشدار سطح زرد تا اواخر هفته گفت: بر اساس نقشه‌های هواشناسی سامانه بارشی از اواخر وقت امروز (یکشنبه) وارد استان می‌شود و تا پایان هفته با شدت و ضعف ادامه می‌یابد؛ اما این بارش‌ها از بعد از ظهر فردا دوشنبه تا صبح سه‌شنبه شدید خواهد بود.


کد خبر: 27938

دیدگاهتان را بنویسید