امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

احکام سبز برای متخلفان محیط زیستی گیلان

 مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از صدور ۱۴ رای محیط‌زیستی به عنوان مجازات جایگزین برای متخلفان محیط‌زیست استان در سال گذشته خبر داد و گفت: این اقدام نشان دهنده توجه مقامات قضایی استان به اهمیت محیط‌زیست است.

به گزارش کاسپین حمزه عشوری  با اشاره به صدور حکم سبز برای متخلفین محیط زیستی گیلان، اظهار کرد: صید، شکار، برداشت غیر قانونی، تعرض و دست اندازی به طبیعت و آلودگی محیط زیست نمونه‌هایی از تخلف‌های زیست محیطی است که برای رسیدگی به مراجع قانونی ارجاع می‌شود و در صورتی که متخلف شرایط ماده ۶۶ قانون مجازات اسلامی را داشته باشد با حکم سبز به سمت ارائه خدماتی هدایت می‌شوند که پیشتر سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان احکام جایگزین(احکام سبز) پیشنهاد کرده است.

وی افزود: به کارگیری متخلفان محیط زیستی برای حراست از عرصه‌های طبیعی ابتکاری قانونی است که به منظور سیاست‌ حبس زدایی دستگاه قضا اجرا می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان گفت: قانونگذار در قالب بندهای قانونی ۶۴، ۶۶، ۷۹ و ۸۹ مجازات اسلامی، کم و کیف مجازات‌های جایگزین حبس را مشخص کرده است.

عشوری خاطرنشان کرد: حکم سبز، نیز در زمره این مجازات‌ها جای می‌گیرد که در قالب آن متخلفان محیط زیستی باز هم به طبیعت باز می‌گردند اما این بار نه برای شکار یا برداشت غیرقانونی از آن، بلکه به حکم سبز قانون برای حراست و حفاظت از این عرصه‌های ارزشمند گام به محیطی می‌گذارند که پیشتر، مخل و تهدیدگر حیات آن بودند.

وی گفت: بر اساس ماده ۶۶ قانون مجازات اسلامی مرتکبان جرائم عمدی که حداکثر مجازات قانونی آنها ۹۱ روز تا ۶ ماه حبس است، به جای حبس به مجازات جایگزین حبس محکوم می‌شوند؛ البته استفاده از این مقررات برای مجرمان و محکومانی است که سابقه کیفری نداشته‌اند یا از سابقه کیفری آن‌ها بیشتر از پنج سال نگذشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، برخی از این مجازات‌های جایگزین را شامل همراهی با محیط بان‌ها، پاکسازی مناطق آلوده به پسماند، تهیه غذای پرندگان و علوفه برای حیات وحش، کاشت نهال و تهیه مقالات زیست محیطی برشمرد و افزود: این موارد برخی از مجازات‌هایی است که سازمان حفاظت محیط زیست به این منظور پیشنهاد کرد.

عشوری با اشاره به آثار مثبتی که احکام سبز به بار می‌آورد، افزود: مطالبه خدمات از بزهکار نشان از آن دارد که جامعه وی را طرد نکرده است و همچنان او را عنصر مطلوبی می‌داند، از این رو، آمیزه‌ای از مجازات و بازسازی بدون آنکه انگ و برچسبی بر بزهکار زده شود، او را از تکرار بزه منصرف می‌کند.

وی افزود: در این عبارت به خاصیّت روانی و ذهنی این جایگزین‌ها اشاره‌ شده است که از طریق تأثیرگذاری بر شخصیّت افراد می‌توان به ‌نوعی از وقوع جرم و بزهکاری پیشگیری کند، حکم سبز دست کم این فرصت را ایجاد می‌کند تا این افراد از نزدیک با شرایط زیست محیطی آشنا شوند و این فرهنگسازی مانع از تکرار جرم می‌شود.


کد خبر: 26888

دیدگاهتان را بنویسید