امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۱۱

آماده‌سازی ۲ هزار هکتار از دیمزارهای گیلان در طرح جهش تولید

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، از ابلاغ ۵۰۰۰ هکتار از اراضی دیمزار گیلان برای طرح جهش تولید و آماده‌سازی ۲۰۰۰ هکتار از این اراضی و ثبت در سامانه دیمزار خبر داد.

به گزارش کاسپین صالح محمدی  با بیان اینکه در سال زراعی جاری برای نخستین بار در استان گیلان طرح جهش تولید در دیمزارهای استان آغاز شده است، گفت: این طرح برای چهارمین سال است که در سایر استان‌های کشور اجرا می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: محصولات مانند گندم، جو، نخود، عدس، گیاهان علوفه‌ای، گیاهان روغنی و گیاهان دارویی در این طرح در دیمزارهای استان گیلان کشت می‌شود.

وی به بخش‌های مختلف این طرح اشاره کرد و یادآور شد: آموزش به بهره‌برداران، ارتقای عملیات خاک‌ورزی، کاشت، داشت و برداشت، ارتقای عملکرد تولید، اعطای تسهیلات با سود پایین در بخش ماشین‌آلات کشاورزی شامل کودکار و بذرکار کشت مستقیم، زیرشکن، هد برداشت حبوبات، سم‌پاش، بیلر، موور و کلتیواتر از جمله بخش‌های این طرح است.

محمدی از تخصیص ۲۸ سهمیه در بخش ادوات کشاورزی در طرح جهش تولید دیمزارها به استان گیلان خبر داد و افزود: تاکنون ۱۰ متقاضی از محل اعتبارات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای معرفی به بانک عامل تشکیل پرونده داده‌اند.

وی همچنین از اجرای این طرح با همکاری مشترک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خبر داد و اضافه کرد: طرح جهش تولید در دیمزارها شامل پروژه‌های مختلف از جمله کشت در خلاف جهت شیب و عمود بر شیب، کشاورزی حفاظتی و بذرمال کردن بذور مصرفی با محور آموزش و ترویج در سطح روستاها در حال انجام است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اتصال این طرح به سامانه بیمه، تصریح کرد: سامانه دیمزار به سامانه بیمه متصل است و یکی از ویژگی‌های این طرح بحث یارانه بیمه است و کشاورزانی که در جهش تولید فعالیت می‌کنند، می‌توانند از یارانه بیمه‌ای نیز برخوردار شوند.

وی از اجرای کشت قراردادی در کنار طرح جهش تولید در دیمزارها خبر داد و گفت: طرح جهش تولید در دیمزارها در شهرستان‌های رودبار، سیاهکل، رودسر و تالش در حال انجام است.

محمدی هدف از اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها را ارتقای عملکرد تولید در اراضی دیمزار با اولویت حفظ خاک، حفظ بقایا و افزایش تولید با کشاورزی حفاظتی دانست و متذکر شد: با توجه به پایین بودن میانگین تولید در دیمزارها امیدواریم با اینگونه طرح‌ها و آموزش و استفاده بهینه از نهاده‌ها بتوانیم سبب افزایش تولید در دیمزار شویم.


کد خبر: 23554

دیدگاهتان را بنویسید