امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

گیلان صاحب موزه قضایی می‌شود

آژانس خبری کاسپین- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشکری و صنایع دستی گیلان از آغاز عملیات مرمت و بازسازی ساختمان تاریخی کاخ دادگستری انزلی خبر داد و گفت: با تکمیل روند این ساختمان، گیلان صاحب موزه قضایی می‌شود.

به گزارش کاسپین، ولی جهانی  با اشاره به اهمیت بازسازی اماکن فرهنگی و تاریخی، اظهار کرد: توجه به بازسازی و مرمت اماکن و تاریخی در اولویت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان بوده و در این راستا ادارات و سازمان‌های مختلف را با خود همراه می‌کند.

وی از آغاز عملیات مرمت و بازسازی ساختمان تاریخی کاخ دادگستری بندرانزلی خبر داد و افزود: با اختصاص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار این مکان ارزشمند تاریخی مرمت و بازسازی می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان ادامه داد: با تخصیص اعتبار لازم و پس از انجام تشریفات اداری و انتخاب پیمانکار ذیصلاح، عملیات مرمت و بازآفرینی ساختمان تاریخی ثبتی کاخ دادگستری شهرستان بندرانزلی آغاز شده است.

جهانی با اشاره به جزئیات بیشتر بازسازی اثر تاریخی کاخ دادگستری انزلی، اضافه کرد: در این مرحله از عملیات شامل نخاله و آوار برداری، مقاوم سازی طبقات با تعویض تیرها در دستور کار قرار گرفته است.

وی، تغییر کاربری و تبدیل ساختمان به موزه قضا را از اهداف طرح مذکور دانست و افزود: مطابق با برآوردها به منظور رسیدن به هدف مورد نظر و تبدیل بنا به موزه، قریب به ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیازمند است و لذا اختصاص اعتبارات لازم در راستای شتاب بخشیدن به فرآیند مرمت و ایجاد موزه مذکور بسیار مورد انتظار است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان، مرمت بناهای تاریخی را از اولویت‌های اداره کل دانست و بیان کرد: بازسازی بناهای تاریخی فنی و تخصصی بوده و به همین دلیل علاوه بر نیاز به زمان کافی، اختصاص بودجه جهت تسریع در امور نیز ضروری است تا ضمن کوتاه نمودن زمان، در وقت مناسب و قابل قبول پروژه‌های مرمت بناهای تاریخی به بهره برداری برسند.

جهانی ابراز امیدواری کرد با حمایت مردم، مسئولین و سایر دستگاه‌های ذیربط تأثیرگذار بتوان با حفاظت و احیا بناهای تاریخی به اهداف مورد نظر در حوزه میراث فرهنگی دست یافته تا بر اساس شاخص‌های مرتبط بتوان جایگاه گیلان را در سطح کشور ارتقا داد.


کد خبر: 19212

دیدگاهتان را بنویسید