امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

پیش بینی برداشت بیش از ۵۰ هزار تن راتون در گیلان

آژانس خبری کاسپین -رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان 'گفت: برداشت راتون از ۷۰ هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان آغاز شده است.

به گزارش کاسپین صالح محمدی با اشاره به آغاز برداشت راتون در گیلان اظهار کرد: پیش بینی می‌شود ۵۹ هزار تن شلتوک راتون به ارزش بیش از ۲ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان، از شالیزار‌های گیلان برداشت شود.
وی با اشاره به مزایای پرورش راتون گفت: افزایش درآمد کشاورزان، بالا بودن کیفیت محصول، کوتاه بودن دوره رشد، ارگانیک بودن محصول، نیاز نداشتن به آبیاری و پایین بودن هزینه تولید از مزایای پرورش راتون است.راتون برنجی است که از رشد ساقه‌های به جا مانده از برداشت برنج بارور و تولید می‌شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان با اشاره به اینکه در همه‌ی شهرستان‌های گیلان کشت دوم انجام می‌شود خاطر نشان کرد: علاوه بر پرورش راتون، دیگر محصولات کشاورزی شامل پاچ باقلا، باقلا برکت، سبزیجات برگی و غده‌ای و شبدر در قالب کشت دوم در شالیزار‌های استان تولید می‌شود.
صالح محمدی گفت: شالیکاران گیلانی پس از برداشت برنج با پرورش راتون و کشت دیگر محصولات در شالیزار‌ها در نیمه دوم سال، به توسعه کشت دوم و رونق تولید کمک می‌کنند.
وی افزود: از آنجا که در نیمه دوم سال بارندگی‌ها در گیلان افزایش می‌یابد و شالیزار‌ها دچار آبگرفتگی می‌شوند با کشت دوم که لازمه آن ایجاد زهکش است، آب‌ها به بیرون شالیزار هدایت و با جلوگیری از فرسایش خاک از جاری شدن سیل هم جلوگیری می‌شود.


کد خبر: 19884

دیدگاهتان را بنویسید