امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

مرمت مدرسه قدیمی گیلان با اعتبار ۵ میلیاردی

اختصاصی کاسپین - مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از مرمت و بازسازی قدیمی‌ترین مدرسه دخترانه گیلان در شهر لاهیجان با اعتبار بالغ بر ۵ میلیارد تومان خبر داد.

ولی جهانی در گفتگو با کاسپین اظهار کرد:گیلان دارای توانایی و قابلیت های مهم تاریخی و گردشگری است که این استان را نسبت به سایر متمایز کرده است.

وی از مرمت و بازسازی قدیمی ترین مدرسه گیلان خبر داد و افزود: مدرسه توحید واقع در خیابان امام خمینی شهر لاهیجان یکی از قدیمی‌ترین مدارس استان گیلان است که با اعتبار بالغ بر پنج میلیارد تومان توسط خیرین مدرسه ساز با نظارت کارشناسان اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرمت و بازسازی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به بازدید مشترکش به اتفاق مجمع خیرین مدرسه ساز از مدرسه قدیمی استان، بیان کرد: این مجموعه زیبا و قدیمی که شامل مدرسه تاریخی، ساختمان سرایداری، و سرویس‌های بهداشتی قدیمی، محوطه حیاط قدیمی است.

جهانی ادامه داد:  این مدرسه تاریخی در راستای شرقی و غربی و در یک طبقه در داخل محوطه بازی که درختان قدیمی وجود دارد ساخته شده، بازدیدهای میدانی که انجام شد در خصوص تاریخ‌گذاری اثر نیازمند بررسی‌های بیشتر و مراجعه به متون تاریخی است که در اولویت این اداره‌کل قرار دارد.

به گفته یو، مدرسه تاریخی توحید یک مجموعه کامل از مدارس قدیمی احتمالا صد سال قبل بوده بنابراین افراد زیادی از مردم استان گیلان به‌ویژه شرق استان و علی الخصوص شهرستان لاهیجان در این مدرسه تعلیم دیدند و یا تعلیم دادند و تاریخ با خاطرات آنها در این مدرسه عجین شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با بیان یانکه مدرسه تاریخی توحید شهر لاهیجان از استحکام بخشی نسبتا خوبی برخوردار است، گفت: این مجموعه بعد از مدرسه تاریخی شهید بهشتی شهر رشت دومین مدرسه زنده استان گیلان محسوب می شود که هنوز هم پس از سال‌های سال کلاس درس در این مدرسه دایر است، ضمنا این مدرسه تاریخی در مطالعات بافت تاریخی شهرستان لاهیجان جزء مدارس واجد ارزش شناخته شده بود و بزودی در فهرست آثار ملی کشور جای خواهد گرفت.


کد خبر: 19696

دیدگاهتان را بنویسید