در این جلسه که با حضور وزیر جهادکشاورزی، استانداران مازندران و گیلان، نمایندگان استان‌های مازندران، گیلان و گلستان در مجلس شورای‌اسلامی و نمایندگان کشاورزان و اتحادیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های محصولات مختلف کشاورزی برگزار شد، محمد مخبر حمایت از تولیدات داخلی و محصولات کشاورزی را وظیفه دولت در راستای خودکفایی و تامین امنیت غذایی دانست و به‌عنوان مثال به خرید گندم اشاره و تصریح کرد: درحالی‌که در قانون بودجه ‌تنها ۷۰‌هزار‌ میلیارد‌تومان برای خرید تضمینی گندم دیده شده‌بود، اما دولت در راستای حمایت از کشاورزان و گندمکاران تاکنون ۱۲۵‌هزار ‌میلیارد‌تومان برای خرید این محصول هزینه‌کرده و حدود ۳۰‌هزار‌ میلیارد‌تومان دیگر نیز به‌زودی پرداخت خواهد کرد.

معاون‌اول رئیس‌جمهور حمایت از محصولات استان‌های شمالی را نیز در همین راستا مهم برشمرد و با تاکید بر لزوم جلوگیری از واردات برنج خارجی اظهار کرد: مادامی‌که یک‌گرم برنج داخلی در انبارهای کشاورزان وجود دارد، واردات و توزیع برنج خارجی تخلف محسوب می‌شود و دستگاه‌های نظارتی با افراد خاطی و متخلفان در این زمینه برخورد خواهند کرد.

مخبر همچنین از واردکنندگان برنج خواست به‌جای واردات، محصول تولید‌کنندگان و کشاورزان داخلی را خریداری کنند و دولت نیز از آنها حمایت خواهد کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به گزارش نمایندگان مردم استان‌های شمالی در مجلس شورای‌اسلامی مبنی‌بر فرسوده‌شدن ماشین‌آلات و دستگاه‌های کارخانه‌های شالیکوبی، تصریح کرد: دولت اعتباراتی را به منظور حمایت از کشاورزان و شالیکاران در راستای بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات شالیکوبی اختصاص خواهد داد.

مخبر همچنین از بررسی موضوع تعیین خط اعتباری برای خریداران برنج داخلی خبر داد و گفت: این موضوع در بانک‌مرکزی مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا در صورت امکان خط اعتباری درنظر گرفته شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به بدهی تسهیلات و وام‌های برنجکاران و چایکاران این استان‌ها خاطرنشان کرد: این موضوع در جلسه هیات‌وزیران بررسی خواهد شد و تلاش خواهیم کرد وام‌های برنجکاران و چایکاران سه استان شمالی کشور استمهال شود.

او با اشاره به واردات بی‌رویه برنج و برخی محصولات دیگر در سال‌های گذشته، افزود: بخش زیادی از مشکلات کشاورزان ناشی از واردات بی‌رویه در سال‌های قبل است که باید با برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب و به‌صورت تدریجی این مسائل را حل و فصل کنیم.

مخبر استانداران سه استان شمالی کشور را مکلف کرد به‌منظور فروش برنج کیفی باقی‌مانده در انبارهای کشاورزان و سایر محصولات کشاورزی و باغی، راهکارهای تسهیل صادرات این محصولات را بررسی کنند تا از طریق منابع حاصل از صادرات، بخشی از مطالبات کشاورزان تامین شود.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین از مسوولان مربوطه خواست میزان اثرگذاری تصمیمات اتخاذ‌شده برای حل مشکلات کشاورزان را بررسی کنند تا چنانچه مشکلات موجود همچنان مرتفع نشده بود، تصمیمات و تدابیر دیگری نیز اتخاذ شود.

همچنین وزیر جهادکشاورزی در این جلسه راهبرد اصلی این وزارتخانه را حمایت از تولید داخل و کشاورزان عنوان کرد و گفت: رویکرد جدی این وزارت تامین نیازهای کشور از محل تولیدات داخلی و محصولات کشاورزان است.

نیکبخت همچنین با تاکید بر اینکه از لحظه حضورم در این وزارتخانه تاکنون هیچ ثبت‌سفارشی برای واردات برنج انجام نشده‌است، تصریح کرد: با جدیت پای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی ایستاده‌ایم و اجازه نخواهیم داد کشاورزان دچار آسیب و خسارت بیشتری شوند.