امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

«عینک» رشت دوباره آفتابی می شود!

آژانس خبری کاسپین -مسؤول پیگیری امور مرتبط با تالاب عینک رشت با اشاره به تدوین سند باز زنده‌سازی تالاب عینک رشت و لایروبی تالاب گفت: پس از لایروبی، ۵.۱ هکتار به وسعت فعلی این پهنه افزوده می‌شود.

به گزارش کاسپین افشین پورعلی مسؤول پیگیری امور مرتبط با تالاب عینک رشت  با اشاره به تدوین سند ساماندهی تالاب عینک  اظهار کرد: آب بندان عینک شهر رشت را دارای چهار پهنه اصلی و یک پهنه کوچک دانست و اظهار کرد: پهنه اول ۶.۱ هکتار، پهنه دوم ۶.۹ هکتار، پهنه سوم ۸.۳ هکتار و پهنه چهارم ۱۱.۳ هکتار وسعت دارد.

وی با اشاره به وسعت کلی ۳۲.۷ هکتاری تالاب عینک افزود: لایروبی پهنه‌های اول و چهارم طی سالیان گذشته انجام شده بود و در حال حاضر لایروبی پهنه سوم را آغاز کردیم که طی ۶ ماه آینده اجرایی می‌شود.

مسؤول پیگیری امور مرتبط با تالاب عینک رشت با اشاره به اینکه مطالعات لازم جهت لایروبی پهنه دوم نیز در دست انجام است، افزود: از اسفندماه سال گذشته و پس از انعقاد قرارداد شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان با شهرداری، فاز احیای این آب بندان را آغاز کردیم و نخستین قدم در احیا، آزادسازی حریم و بستر تالاب و حل مشکل معارضین بود.

به گفته پورعلی لایروبی پهنه سوم و تلاش برای برداشت گل‌ولای موجود در این محدوده که جلوه نازیبایی به تالاب داده آغاز شده و پس از لایروبی، ۵.۱ هکتار به وسعت فعلی این پهنه افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه آب بندان عینک در طول سال‌های گذشته به دلیل عدم برخورداری از متولی مشخص دچار مشکلات زیست محیطی شده بود، افزود: شهرداری رشت با همکاری شرکت مهندسین مشاور سبز اندیش پایش قرارداد ساماندهی و باز زنده سازی تالاب عینک را امضا کرده؛ طرح های مطرح شده پس از تصویب در صحن شورای رشت وارد فاز اجرایی می‌شود.

مسؤول پیگیری امور مرتبط با تالاب عینک رشت، از تدوین سند راهبردی این تالاب با محوریت مطالعه، ساماندهی، باز زنده سازی خبر داد و بیان کرد: لایروبی دو پهنه دوم و سوم جزو محورهای این سند بوده و لذا پس از اتمام لایروبی پهنه سوم، دور تا دور تالاب رینگ پیاده راه به عرض چهار متر و رینگ دوچرخه سواری به عرض ۲ متر ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به جانمایی‌های بخش‌های جنبی گفت: همچنین مبلمان شهری و فضای سبز و فضای مکث شامل پارک، ایستگاه ماهیگیری، کلبه‌های استراحت، ایستگاه طبیعت نگری و رستوران دریایی را جانمایی کردیم.

پورعلی از ایجاد زمینه قایق سواری پس از آبگیری تالاب خبر داد و تاکید کرد: شهرداری رشت اهتمام ویژه ای نسبت به احیای تالاب عینک دارد تا بتواند یک فضای سبز و تفریحی به مردم هدیه دهد، زیرا رشت از فقیرترین شهرهای کشور در حوزه فضای سبز بوده و محدوده تالاب عینک می‌تواند فرصت خوبی ایجاد کند.

وی یکی از مشکلات تالاب عینک را ورود فاضلاب دانست و گفت: در حاشیه تالاب عینک نیز ۱۰ پروژه سرمایه گذاری را تعریف کردیم که با مشارکت مالکان اراضی انجام خواهد شد و فرصت خوبی برای توانمندسازی جوامع محلی است.


کد خبر: 18437

دیدگاهتان را بنویسید