امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

شهروند رودباری به سه بیمار جان دوباره بخشید

آژانس خبری کاسپین - مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان گفت: در جریان بیست و دومین مورد از اهدای عضو طی امسال در استان؛ سه بیمار زندگی دوباره یافتند.

به گزارش کاسپین، دکتر سیامک ریماز  اظهار کرد: این اهدای عضو به نام حمیدرضا نظامیوند چگینی اهل شهرستان  رودبار ثبت شد و طی آن اعضای این بیمار دچار مرگ مغزی با رضایت خانواده اهدا شد.

وی با بیان اینکه این بیمار به دلیل تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، اضافه کرد: ۲ کلیه مرحوم نظامیوند چگینی امروز در بیمارستان رازی رشت به مرد ۵۱ ساله و بانوی ۳۵ ساله پیوند شد.

وی اظهار کرد: کبد این بیمار دچار مرگ مغزی نیز برای پیوند به بیمارستان شیراز منتقل شد.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده‌اش خیلی زود برای اهدا عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت نفر را از مرگ حتمی نجات داده و با اهدای نسوج ۵۳ نفر را از معلولیت برهاند. طبق آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر ۲ ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهد.

ارگان هایی شامل کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.


کد خبر: 21559

دیدگاهتان را بنویسید