امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

سهم ۲۱۸ میلیون دلاری گمرکات گیلان در صادرات به اوراسیا

آژانس خبری کاسپین - مدیرکل صمت گیلان، سهم گمرکات استان در واردات از روسیه را ۲۱۱ میلیون دلار و در صادرات به روسیه را ۲۱۰ میلیون دلار دانست و بیان کرد: سهم گمرکات گیلان در صادرات به اوراسیا نیز ۲۱۸ میلیون دلار و در واردات از اوراسیا ۲۳۵ میلیون دلار است.

به گزارش کاسپین، تیمور پورحیدری در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی و شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان گیلان، با اشاره به ظرفیت بالای کشور روسیه در حوزه صادرات، اظهار کرد: یکی از مشکلات صادرات ایران به روسیه نبود کشتی های مجهز به کانتینرهای سردخانه ای ویژه محصولات کشاورزی است.

وی با بیان اینکه صادرات ایران به روسیه از طریق مرز زمینی آستارا و کشور آذربایجان انجام می شود، افزود: حمل و نقل دریایی ارزان ترین روش حمل و نقل در دنیاست و علیرغم داشتن مرز آبی مشترک با روسیه، از این ظرفیت بهره کافی را نبرده ایم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به مشکلات صادرات زمینی، عنوان کرد: صادرات زمینی با کامیون به دلیل هزینه های بالا و دیر رسیدن کالا و… مشکلات زیادی را برای تجار ایجاد کرده؛ این در حالی است که بیش از ۹۰ درصد صادرات روسیه به ایران عمدتا از راه آبی انجام می شود.

پورحیدری نبود زیرساخت های حمل و نقل و عدم حضور رایزنان بازرگانی متناسب با بازار روسیه را از جمله مهمترین موانع توسعه صادرات به این کشور دانست و خاطرنشان کرد: عدم شناخت تجار ایرانی از بازار روسیه و بی اطلاعی بازرگانان روس از قابلیت های صادراتی ایران نیز از دیگر موانع است.

وی از افزایش پنج درصدی وزن صادرات استان گیلان در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته و کاهش پنج درصدی ارزش صادرات خبر داد و گفت: در ۶ ماهه نخست سال گذشته، ۵۶۸ هزار تن به ارزش ۳۶۷ میلیون دلار و در ۶ ماهه نخست امسال، ۵۹۶ هزار تن به ارزش ۳۴۸ میلیون دلار صادرات داشتیم.

مدیرکل صمت، هم چنین به آمار واردات گیلان اشاره کرد و متذکر شد: در نیمه نخست سال جاری ۱۰۲۹ هزار تن به ارزش ۸۷۶ میلیون دلار واردات داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۷۸ درصدی در وزن را نشان می دهد.

وی سهم گمرکات گیلان در واردات از روسیه را ۲۱۱ میلیون دلار و در صادرات به روسیه را ۲۱۰ میلیون دلار دانست و بیان کرد: سهم گمرکات گیلان در صادرات به اوراسیا نیز ۲۱۸ میلیون دلار و در واردات از اوراسیا ۲۳۵ میلیون دلار است.

پورحیدری همچنین از صدور ۹۱ کارت بازرگانی در نیمه نخست امسال خبر داد و بیان کرد: باید انگیزه دریافت کارت بازرگانی را برای بالا رفتن صادرات افزایش دهیم.


کد خبر: 21167

دیدگاهتان را بنویسید