امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

«سمور سنگی» در آستانه مرگ، نجات یافت

رییس اداره حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه گفت با هوشیاری هموطن دوستدار حیات وحش در آستانه اشرفیه و اطلاع به موقع، یک قلاده سمور سنگی از مرگ نجات یافت.

به گزارش کاسپین رامین حسین زاده، رییس اداره حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه با اعلام خبر رهایی یک قلاده سمور سنگی در آستانه از مرگ حتمی گفت: با تماس به موقع هموطن دوستدار حیات وحش ما در یکی از روستاهای بخش مرکزی آستانه اشرفیه و حضور به موقع یگان حفاظت محیط زیست شهرستان در محل، یک قلاده سمور سنگی که بنظر می رسید آسیب دیده و در حفره ای محبوس شده بود از مرگ حتمی نجات یافت.

وی افزود در اولین ساعات سپیده دم آغازین روز هفته محیط زیست، مامورین این اداره از طریق تماس تلفنی در جریان مورد اورژانسی از آسیب به یک قلاده سمور سنگی قرار گرفتند که پس از حضور در محل مشاهده شد، حیوان مذکور بدلایل نامعلومی قادر به حرکت دادن دستهای خود نیست و بنابر این در یک حفره بتنی تنگ محبوس شده است.

با توجه به لزوم رعایت کردن احتیاط های بهداشتی و کنترل وحوش در هنگام آسیب دیدگی، ضمن برقراری تماس با فوریت های ۱۲۵ آتش نشانی آستانه اشرفیه، با کمک مامورین این یگان نسبت به امداد و نجات سمور سنگی اقدام شد. پس از کنترل حیوان و معاینه آن توسط دامپزشک حاضر در محل مشخص شد که سمور مذکور دچار آسیب جدی نمی باشد بنابراین در منطقه ای دور از سکونت گاه های انسانی در دامن طبیعت رهاسازی شد. سمور سنگی یکی از انواع سمورها است و از نظر مشخصات ظاهری شباهت زیادی به سمور جنگلی دارد اما اندازه آن کوچکتر و زیستگاهش نیز کمی متفاوت است.

سمور سنگی در انواع متنوعی از زیستگاه‌ها زندگی می‌کند بیشتر شب فعال است و همزمان از گیاهان و جانوران تغذیه می‌کند. علاوه بر گیاهان، جوندگانی همچون موش و پرندگان کوچک در اندازه گنجشک از طعمه های این سمور هستند. رییس حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه از هموطنان عزیز درخواست کرد در صورت مشاهده وحوش گرفتار یا آسیب دیده به هیچ عنوان به آنها نزدیک نشوند چون غالبا وحوش در این شرایط بسیار مهاجم و برای انسان آسیب زا هستند از این رو ضروری است تا در اسرع وقت با سامانه ۱۵۴۰یا نزدیکترین اداره محیط زیست یا پاسگاه محیط بانی تماس حاصل کنند.


کد خبر: 28913

دیدگاهتان را بنویسید